Historia Wiadomości

Na Wileńszczyźnie rozpoczęły się obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na Wileńszczyźnie rozpoczęły się trzydniowe obchody 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego, których organizatorami są Związek Polaków na Litwie, Polskie Studio Teatralne i Dom Kultury Polskiej.

W ramach obchodów składane są kwiaty na grobach polskich żołnierzy w Trokach, Starych Trokach i Miednikach, odprawiane Msze święte. Przewidziane są również uroczyste akademie, pikniki, pokaz broni i ekwipunku polskiego wojska, a także program artystyczny z udziałem Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Dylągówce, Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” i Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie.

Punktem kulminacyjnym wileńskich obchodów będzie złożenie we wtorek kwiatów na cmentarzu na Rossie w mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie piknik w Zułowie, gdzie urodził się marszałek i gdzie z inicjatywy Związku Polaków na Litwie powstaje kompozycja pomnikowa.

„Obchody Święta Wojska Polskiego tu, na Wileńszczyźnie, z każdym rokiem mają coraz szerszy zakres i uczestniczy w nich coraz więcej osób” – powiedziała PAP kierowniczka artystyczna Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie Lilia Kiejzik.

Przypomniała ona, dawniej obchody ograniczały się do złożenia kwiatów na Rossie. W 2004 roku Polskie Studio Teatralne zaczęło organizować święto w Miednikach, w tym roku uroczystości odbywają się też w Trokach i Starych Trokach.

„Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej przypominają nam o znaczeniu +cudu na Wisłą+. Pozwalają nam uświadomić sobie, że gdyby nie ta zwycięska bitwa, rzeczywistość Polski, ale też Litwy i całej Europy dzisiaj mogłaby być całkiem inna” – powiedziała Lilia Kiejzik.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!