Wiadomości

Na Węgrzech znaleziono grób małej dziewczynki z czasów sarmackich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Grób małej dziewczynki z czasów późnosarmackich (III-V w. n.e.) znaleziono w okolicach miasta Szentes w komitacie (województwie) Csongrad na południu Węgier – poinformowała archeolog kierująca pracami wykopaliskowymi Fanni Filep.

Grób odkryto w wiosce Berekhat na południe od Szentes. Pochodzi on z IV-V wieku naszej ery. Jest zorientowany w typowy sposób: głowa zmarłej znajduje się od strony południowej, a jej twarz jest skierowana ku wschodowi.

Na piersi dziewczynki położono żelazną zapinkę, zaś w nogach znajdowało się stłuczone naczynie ceramiczne o charakterystycznym czarnym połysku.

Filep, która pracuje w z Muzeum im. Jozsefa Koszty w Szentes, powiedziała, że przypuszczalnie natrafiono na ślady cmentarza sarmackiego. Jak podkreśliła, te okolice są bogate w znaleziska archeologiczne i specjaliści z jej muzeum oraz z Katolickiego Uniwersytetu im. Petera Pazmanya w Budapeszcie już rozpoczęli wstępne prace wykopaliskowe.

Archeolog powiedziała, że w pobliżu znajdują się dwa stanowiska archeologiczne: ślady cmentarzyska z czasów dynastii Arpadów (XI-XIII wiek) oraz ceramikę wskazującą na osadę z czasów późnosarmackich.

Wykopaliska będą prowadzone na terenie o powierzchni około 2 tys. m kw. Archeolodzy spodziewają się odkrycia także innych grobów późnosarmackich.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska
Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!