Wiadomości

Na Węgrzech od 2019 roku wstrzymany zostanie nabór na “studia” na kierunku gender

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nabór na studia gender zostanie zlikwidowany na wszystkich uczelniach na Węgrzech od 2019 roku. Mówiący o tym dekret rządu premiera Viktora Orbana został opublikowany w najnowszym „Monitorze Węgierskim”.

Dekret „o kwalifikacjach, które można zdobywać w szkolnictwie wyższym”, stanowi, że w 2019 r. uczelnie nie będą już mogły rekrutować studentów na studia gender. Studiów tych nie ma w nowym spisie kwalifikacji uniwersyteckich.

„Naukę (…) będą mogli kontynuować studenci przyjęci na studia magisterskie nauk o płciach społecznych najpóźniej w procesie rekrutacyjnym 2018 r.” – napisano w dekrecie.

Przedstawiciele rządu Viktora Orbana akcentują, że studia gender nie są nauką, tylko ideologią.

„Studia gender, tak samo jak marksizm, leninizm, można uznać bardziej za ideologię niż naukę” – oświadczył w marcu sekretarz stanu w ministerstwie zasobów ludzkich Bence Retvari.

W sierpniu podkreślił zaś, że „na wydział gender jest wyjątkowo mało chętnych, co już samo w sobie jest argumentem za jego likwidacją. (…) Wydział z ekonomicznego punktu widzenia nie jest racjonalny, mamy więc prawo sądzić, że utworzono go nie w reakcji na wymogi rynku i nie po to, by studenci uzyskali szybko wiedzę do bezpośredniego wykorzystania”.

Decyzja o likwidacji naboru na studia genderowe dotyka dwie uczelnie: Uniwersytet im. Loranda Eoetvoesa w Budapeszcie oraz założony przez amerykańskiego finansistę węgierskiego pochodzenia George’a Sorosa CEU.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!