Europa Polska Wiadomości

Na uroczyści związanej z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz pojawi się reprezentant Rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jaka będzie cena organizacji obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej na terenie Rosji? Media twierdzą, że kartą przetargową będzie zaproszenie przedstawiciela Kremla na uroczystości związane z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz.

Wedle dotychczasowych zapowiedzi, Rosja nie zostanie zaproszona na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 1 września ma być uczczony w gronie państw zachodnich i sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego.

Moskwa nie jest zadowolona z braku zaproszenia, co może utrudnić organizację w 2020 roku obchody 10 rocznicy katastrofy Tu-154M na terenie Smoleńska. Kartą przetargową mają stać się przyszłoroczne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Jak pisze „Rzeczpospolita”, zaproszenia wysyła Muzeum Auschwitz, a na liście gości zagranicznych znalazła się Rosja. Takie działanie ma mieć wsparcie pałacu prezydenckiego.

W rozmowie z dziennikiem ambasador Rosji Siergiej Andriejew przyznał, że kwestia uroczystości w Smoleńsku w 2020 roku dotąd nie była poruszana, ale „wydaje się, że ewentualny przyjazd prezydenta czy premiera Rosji w styczniu 2020 roku do Auschwitz pomógłby w zorganizowaniu polskich uroczystości w Smoleńsku w kwietniu 2020 roku”.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!