Wiadomości

Na Uniwersytecie Rzeszowskim Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne powstanie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Profesjonalna hala sportowa i nowoczesne laboratoria badawcze znajdą się w Podkarpackim Centrum Lekkoatletycznym, które powstanie na Uniwersytecie Rzeszowskim (UR). Obiekt dofinansowany ze środków ministerstw sportu oraz nauki ma być gotowy do końca września 2021 roku.

W poniedziałek odbyło się na oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję.

W Podkarpackim Centrum Lekkoatletycznym znajdzie się wielozadaniowa profesjonalna hala lekkoatletyczna z pełnym wyposażeniem sprzętowym, gdzie znajdzie się m.in. licząca 200 metrów okrężna bieżnia 6-torowa, 60-metrowa bieżnia prosta z 8 torami, rozbieg do skoku o tyczce, skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnie do pchnięcia kulą i do oszczepu, dwie mobilne skocznie do skoku wzwyż.

Jak zauważył podczas uroczystości wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski jest to kolejna inwestycja z ok. 530, które rząd PiS przez dwa i pół roku zainaugurował na ziemi podkarpackiej. „To jest zainwestowane prawie 250 mln zł” – podkreślił.

Dodał, że resort sport na halę przeznaczył 25 mln zł. “To są bardzo znaczne środki” – zauważył Stawiarski.

Podziękował wszystkim, którzy zabiegali o ich pozyskanie, m.in. posłowi Wojciechowi Buczakowi i senatorowi Aleksandrze Bobce. Zauważył, że jako współpracownik ministra Witolda Bańki, lekkoatlety, „z wielką radością przyjmuje każdą inwestycję, a królowa sportu jest jedna”.

„Królowa zawsze jest piękna i zawsze potrafi się obronić, co czyni; vide czy to mistrzostwa świata, czy mistrzostwa Europy, czy igrzyska olimpijskie – tam zawsze są medale i dlatego królową sportu trzeba wspierać” – zaznaczył wiceminister.

Zapewnił jednocześnie, że centrum lekkoatletyczne, które ma powstać w oparciu o infrastrukturę stadionu Resovii również powstanie (jego szacowany koszt to 32 mln zł, z czego 16 mln zł ma pochodzić z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej – przyp. PAP).

Jak zauważył Stawiarski, będzie to dopełnienie infrastruktury lekkoatletycznej na UR.

„Tu będzie centrum lekkoatletyczne tej części południowej Polski. Rzeszów będzie lepszy od Krakowa, może nie będzie lepszy od Katowic, ale od Krakowa na pewno będzie lepszy i będą tu trenować najlepsi, mam nadzieję, bo ta hala ma służyć przede wszystkim szlifowaniu diamentów” – przekonywał wiceminister.

Rektor UR prof. dr hab. Sylwester Czopek wyraził nadzieję, że Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne będzie sprzyjało aktywności sportowej studentów i badawczej pracowników.

„To są dwa elementy, na które bardzo liczę. Ona (hala – przyp. PAP) będzie również otwarta dla społeczeństwa miasta Rzeszowa i okolic, ponieważ jest to wyjątkowy obiekt, tak, jak zasługuje na to jego nazwa – lekkoatletyka jest królową sportu, więc to będzie królewski obiekt” – ocenił prof. Czopek.

Zapewnił, że w centrum znajdzie się „wszystko to, co powinno być w prawdziwej hali lekkoatletycznej”: bieżnie, rzutnie, skocznie.

Będzie także prawdopodobnie możliwość wykorzystywania obiektu jako widowiskowego.

W centrum znajdą się też laboratoria Biomechaniki Ruchu Sportowca oraz Fizjologii i Biochemii Wysiłku Fizycznego a także gabinety masażu i odnowy biologicznej.

Jak podkreślił rzecznik UR Maciej Ulita, celem Centrum będzie przede wszystkim zintegrowanie wszystkich lekkoatletycznych sekcji Podkarpacia i Regionu Karpackiego poprzez zaawansowane i wszechstronne treningi sportowe, a także badania naukowe w tym zakresie.

Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 51,8 mln zł, z czego kwota dofinansowania to ponad 48,3 mln zł.

Planowane zakończenie realizacji inwestycji to 30 września 2021 roku. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała
/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!