Wiadomości

Na Ukrainie ruszają “referenda” ws. aneksji do Rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W czterech, częściowo okupowanych przez Rosję obwodach Ukrainy: ługańskim, donieckim, chersońskim i zaporoskim rozpoczną się w piątek “referenda” dotyczące przynależności państwowej.

W dniach 23-27 września w czterech obszarach Ukrainy kontrolowanych przez Rosję i siły promoskiewskie zostaną przeprowadzone “referenda”. Mieszkańcy mają odpowiedzieć na pytanie czy chcą, aby terytoria tych obwodów stały się częścią Federacji Rosyjskiej.

Działanie Rosji jest powszechnie potępianym przez państwa Zachodu jako bezprawne i stanowiące wstęp do nielegalnej aneksji. Głosowanie jest nielegalne w świetle prawa międzynarodowego, które zabrania takich praktyk pod okupacją.

Prorosyjscy przywódcy okupowanych regionów we wtorek ogłosili plany przeprowadzenia głosowań, co może gwałtownie zaostrzyć konflikt. Wyniki są przewidywane jako przesądzone na korzyść aneksji. Ukraina i państwa ją wspierające podkreśliły, że nie uznają wyników.

Terytorium Ukrainy w obwodach ługańskim, donieckim, chersońskim i zaporoskim, stanowi około 15 procent terytorium Ukrainy.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!