Wiadomości

Na Suwalszczyźnie policzono zimujące nietoperze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego (Podlaskie) zakończyli liczenie nietoperzy, które obecnie zimują na Suwalszczyźnie. Doliczyli się 194 osobników. Ssaki te hibernują w dwudziestu piwniczkach, o które od lat dbają miłośnicy nietoperzy.

“Podawane przez nas dane są wynikiem zliczenia tych zwierząt w wytypowanych 20 piwniczkach. Liczby nietoperzy zimujących na terenie parku nie jesteśmy w stanie ostatecznie określić. W tym roku jest ciepło, więc niektóre dalej mogą przebywać np. na strychach i poddaszach” – poinformowała PAP dyrektor SPK Teresa Świerubska.

Od 2012 roku liczba nietoperzy rosła, a od kilku lat oscyluje wokół 200 sztuk.

Zima jest krytycznym okresem w życiu nietoperzy, gdyż będące ich pożywieniem owady są przez kilka miesięcy nieaktywne. By przetrwać do wiosny mimo braku pokarmu, nietoperze zapadają w stan hibernacji. Dzięki obniżeniu temperatury ciała o ponad 30 st. C i znacznemu spowolnieniu czynności życiowych, mogą przeżyć, korzystając jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu.

Nietoperze są liczone właśnie zimą, kiedy łatwo to zrobić. W parku zaobserwowano pięć gatunków hibernujących nietoperzy: gacek brunatny, mopek, nocek rudy, mroczek pozłocisty i nocek Natterera. Najliczniejszy jest nocek rudy, którego doliczono się 93 osobników, a najrzadszy nocek Natterera – 14 osobników.Pracownicy parku weszli do piwniczek również po to, by sprawdzić, w jakim stanie są nietoperze. W tym roku na Suwalszczyźnie nie ma zimy. W ciągu dnia temperatura powietrza jest dodatnia i była obawa, że nietoperze nie zapadły w stan hibernacji.

„Obawialiśmy się tej pogody, ale okazało się, że większość tych ssaków jest jednak w stanie hibernacji. Zdarzało się, że pojedyncze sztuki były aktywne, gdy wchodziliśmy do piwniczek ” – powiedziała Świerubska. SPK od kilkunastu lat prowadzi badania nad nietoperzami przebywającymi na Suwalszczyźnie. Celem jest zachowanie zagrożonego gatunku. Suwalski Park Krajobrazowy i Stowarzyszenie Miłośników Suwalskiego Parku Krajobrazowego “Kraina Hańczy” wyremontowało w tym czasie kilkanaście piwniczek. Pracownicy tych instytucji rozwiesili także ponad 50 budek, w których ssaki te przebywają latem.

Dyrektor parku dodała, że od lat miłośnicy nietoperzy dbają o to, by piwniczki spełniały wymogi do bytowania tych ssaków.

Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego występują także nietoperze z takich gatunków jak nocek łydkowłosy, karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta i mroczek późny. Część z nich bytuje tylko latem. Przed zimą odlatują.

Tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego szczególnie odpowiadają nietoperzom. W okolicach Jeleniewa koło Suwałk latem przylatuje i osiedla się jedna z największych w Polsce kolonii nocka łydkowłosego (zagrożonego wyginięciem i rzadko spotykanego w Polsce nietoperza).

W naszym kraju występuje 25 gatunków nietoperzy. Wszystkie nietoperze są w Polsce objęte ochroną prawną. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi. (PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!