Europa Wiadomości

Na Słowacji powołano nowy rząd

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal medianarodowe.com prezydent Słowacji Zuzana Czaputova powołała nowy rząd. Poprzedni podał się do dymisji po aferze związanej z rosyjską szczepionką.

Na początku marca, były premier Igor Matovič, dokonał zakupu rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Po aferze związanej z tym posunięciem, próbował zachować stanowisko. Na początku tego tygodnia złożył jednak rezygnację. Główną przyczyną konfliktu był brak porozumienia w kwestii szczepionki. Matovič zarządził zakup bez konsultacji z koalicjantami.

Ministrowie wchodzący w skład nowego rządu, w dużej mierze pozostali bez zmian. Dokonały się one natomiast w resorcie zdrowia gdzie nowym ministrem został Vladimir Lengvarski . Byłemu premierowi przypadła zaś funkcja ministra finansów. Najważniejsza zmiana dokonała się na stanowisku Prezesa Rady Ministrów. Eduard Heger to były minister finansów. Zatem Heger i Matovič zamienili się funkcjami.

Eduard Heger to były dyrektor zakładu produkcyjnego słowackiej wódki. W 2016 roku został wybrany do parlamentu z ramienia partii Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości, której liderem jest Matovič.

Igor Matovič funkcję premiera sprawował zaledwie rok. W 2020 roku jego partia odniosła zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Ugrupowanie Zwyczajni Ludzie i niezależne Osobistości zebrało ponad 25% głosów. Ostatni sondaż przeprowadzony przez Median SK ujawnia, że aż 83% Słowaków wyraża niezadowolenie z rządów koalicji, podczas gdy partia Matoviča znalazła się na ostatniej, czwartej pozycji.

Prezydent Słowacji, Zuzana Czaputova nakłania nowy rząd do rozwiązania konfliktów wewnątrz gabinetu. Szczególnie że zmiana dotyczy wyłącznie kilku osób. – Bardzo ważne jest, aby obrazy nieporozumień z przeszłości były stopniowo zaciemniane przez nowy obraz współpracy, szacunku i pokoju – powiedziała prezydent.

Co wy na to?

Źródło: medianarodowe.com

Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl

Stanisław Michalkiewicz! Stanisław Krajski! Ewa Kurek! Radosław Sikora i inni autorzy w Nowym numerze Magna Polonia! Sprawdź już teraz!! Kupując wpierasz wolne media!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!