Europa Polska Wiadomości

Na lotnisku w Modlinie zatrzymano Irakijkę z podrobionymi dokumentami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali na lotnisku w Modlinie 28-letnią Irakijkę. Okazała ona do kontroli fałszywy niemiecki paszport. W je bagażu znajdował się także przerobiony włoski dowód osobisty – wymieniono w nim fotografie.

Podczas kontroli okazało się, że przedstawiony dokument figuruje w bazie SIS II i należy go zatrzymać. SIS II to system informacyjny, który umożliwia krajowym sądom, prokuraturze, służbom policyjnym, granicznym, celnym oraz organom odpowiedzialnym za wykonanie przepisów dotyczących przemieszczania się obywateli państw trzecich i kontrolę w strefie Schengen oraz na jej granicach zewnętrznych wymianę informacji dotyczących m.in. osób poszukiwanych lub zaginionych, a także takich, którym odmówiono prawa do wjazdu i pobytu. W systemie są również rejestrowane dane dotyczące samochodów, broni palnej czy dokumentów utraconych, skradzionych lub wykorzystanych do popełnienia przestępstwa.

Dzięki danym, które zawiera SIS II, służby mogą zidentyfikować osobę, która nie ma prawa wjazdu lub pobytu na terytorium państw strefy Schengen. Krajowe służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo dokonują również w bazie SIS II wpisów osób, wobec których wydano europejski nakaz aresztowania. Dostęp do bazy SIS II mają tylko krajowe organy ścigania, wymiaru sprawiedliwości i administracyjne. Europejskie agencje Europol i Eurojust mogą wyszukiwać dane w systemie.

Irakijce przedstawiono zarzuty posłużenia się niemieckim paszportem oraz posiadania podrobionego włoskiego dokumentu. Zatrzymana przyznała się do winy i dobrowolnie poddała się łącznej karze: 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata.

Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin złożył wniosek do Sądu Rejonowego w Nowym Dworze Mazowieckim o umieszczenie jej w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców na okres 3 miesięcy.

/dzienniknarodowy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!