Wiadomości

Na Litwie zamknięto lokale wyborcze, trwa liczenie głosów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zakończyło się głosowanie w wyborach samorządowych. O godz. 20.00 rozpoczęło się liczenie głosów. Główna Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja wyniosła 47,80 proc., w tym 6,25 proc. – w głosowaniu przedterminowym. Największą aktywność wyborców odnotowano w Birsztanach (lit. Birštonas) rejonie łoździejskim (lit. Lazdijų rajonas) i Pojegiach (lit. Pagėgiai). Najbardziej pasywni byli wyborcy w Kłajpedzie i rejonie kłajpedzkim (lit. Klaipėdos miestas ir rajonas), rejonie szawelskim (lit. Šiaulių rajonas) i Poniewieżu (lit. Panevėžys).

„Aktywność wyborców wzrosła, taką tendencję zaobserwowaliśmy już podczas głosowania przedterminowego, to samo było w dniu wyborów. W niektórych dzielnicach były kolejki, wyborcy musieli więc czekać” – podczas konferencji prasowej powiedziała przewodnicząca Głównej Komisji Wyborczej Laura Matjošaitytė.

W Birsztanach, gdzie aktywność wyborców była najwyższa, do urn przyszło 67,91 proc. wyborców, w Pojegiach – 61,57 proc., w rejonie szyrwinckim – 60,76 proc., w rejonie solecznickim – 57,41 proc, w rejonie trockim – 53,03 proc., w rejonie wileńskim – 48,53 proc., w Wilnie – 48,08 proc.

W Kłajpedzie zagłosowało zaledwie 38,66 proc. uprawnionych.

W wyborach samorządowych w 2015 roku głosowało 47,2 proc. wyborców, w 2011 roku – 44 proc.

W dniu wyborów policja odnotowała blisko 200 naruszeń prawa wyborczego. W 11 przypadkach prowadzone są wstępne dochodzenia. Jeden z nich miał miejsce w Podbrodziu (rej. święciański), gdzie obserwatorzy zauważyli, że grupa wyborców została dowieziona do dzielnicy wyborczej, a po głosowaniu mężczyzna, który przywiózł wyborców, jednej z tych osób wręczył pieniądze.

Obecnie trwa liczenie głosów. Wstępne wyniki będą znane około północy. W oczekiwaniu na wyniki przedstawiciele partii i komitetów uczestniczących w wyborach zgromadzili się w siedzibach partii, klubach, restauracjach. Wieczór wyborczy w siedzibie partii spędzają m.in. konserwatyści i socjaldemokraci. Obecny mer Wilna Remigijus Šimašius i jego zwolennicy z komitetu „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės!” (Za Wilno, z którego jesteśmy dumni!) zgromadzili się w klubie „Piano Man Bar”, Artūras Zuokas i koalicija „Laimingas Vilnius” (Szczęśliwe Wilno) – w wileńskim barze „Sanatorija”, członkowie AWPL-ZChR – w restauracji „Pan Tadeusz”.

Mieszkańcy Litwy wybierali 1502 radnych oraz merów 60 samorządów.

/wilnoteka.lt/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!