Wiadomości

400 osób wzięło udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wilnie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Blisko 400 osób wzięło udział w niedzielnym wileńskim 5. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Biegli głównie młodzi Polacy z Wilna, ale też biegacze z Polski, Kanady, USA, Kazachstanu i Węgier.

Po raz trzeci współorganizatorem i uczestnikiem wileńskiego biegu jest wojsko litewskie i litewscy żołnierze.

Szacuje się, że w antykomunistycznym podziemiu na Wileńszczyźnie walczyło około 200 Żołnierzy Wyklętych. Wielu z nich walczyło później w Polsce powojennej. Oddzielnie na kartach historii zapisała się 5. Wileńska Brygada AK, która wycofała się z Wileńszczyzny do Polski w trakcie operacji „Ostra Brama”. Do brygady należeli m.in. legendarny Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” i sanitariuszka Danuta Siedzikówna ps. „Inka”.

Uczestnicy niedzielnego biegu, który tradycyjnie odbył się w parku na Zakrecie, mieli do wyboru trasę 1963 metrów, symbolizującą rok śmierci ostatniego Niezłomnego, który poległ w walce czynnej, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, a także trasę 5 km lub 10 km i trasę dla biegaczy narciarskich.

Litewskie wojsko przygotowało dla wszystkich herbatę, a także pokaz sprzętu wojskowego i wystawy prezentujące współpracę wojskową Polski, Litwy i Ukrainy, a także litewską armię.

Wileńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się od złożenia w piątek kwiatów przez przedstawicieli polskiej placówki dyplomatycznej i polskich harcerzy na grobie por. Sergiusza Zyndram-Kościałkowskiego. Był ostatnim polskim żołnierzem, którego szczątki spoczęły na wileńskiej Rossie.

Tegoroczny bieg przybliżył historię bohaterów takich jak Barbara Otwinowska, Stanisława Rachwałowa, Antoni Heda, Władysław Siła-Nowicki, Paweł Jasienica oraz Kapitan Jerzy Stawski – ostatni żyjący żołnierz Warszyca.

W poniedziałek obchody zakończy w polskiej ambasadzie w Wilnie pokaz filmu “Milczące pokolenie” z udziałem reżysera Pawła Domańskiego. Będzie to litewska premiera tego dokumentu, kręconego w stolicy Litwy i powstałego przy zaangażowaniu Instytutu Polskiego w Wilnie.

W Wilnie bieg organizowany jest przez polską społeczność we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej na Litwie. Partnerem biegu jest Wojsko Litewskie.

/l24.lt/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!