Felietony

Na lekcji historii Polski u Opolaka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jednym ze sposobów dotarcia do społeczeństwa polskiego z historią naszej Ojczyzny jest jej przekazywanie za pomocą muzyki. Wspaniałą pracę w tej dziedzinie robią od lat polscy raperzy. Jednym z nich jest Opolak.

Ten młody polski raper, pochodzący z Opola, swoją twórczość złączył z rapem patriotycznym w roku 2016. Tematyka historyczna, jaką porusza Opolak, związana jest z historią najbardziej znanej słynnej jazdy w historii świata – polskiej husarii. W swojej twórczości Opolak podkreślił znaczenie jednej z najsłyniejszych bitew z jej udziałem, a mianowicie odsieczy wiedeńskiej 12 września 1683 roku (https://www.youtube.com/watch?v=3PA40S5Todw ). Co warte podkreślenia, rozumiejąc fakt docierania z historią Polski nie tylko do polskiego społeczeństwa, Opolak przygotował ten utwór również wersji w języku niemieckim (https://www.youtube.com/watch?v=8NDf_MI8zIE).

Pomimo zaangażowania się w działalność artystyczną na rzecz przybliżania historii husarii, nie są mu opce inne zapomniane karty polskiej historii. Przykładem tego jest stworzenie wraz z raperami Sovą i Egonem utworu pt. Wichura, poświęconemu Żołnierzowi Wyklętemu Leonowi Wesołowskiego, twórcy antykomunistycznej organizacji Zielony Trójkąt (https://www.youtube.com/watch?v=zfaMB5NMGYc). Obecnie, wraz ze wspomnianym Sovą, stworzyli klip pt. Made in Poland (https://www.youtube.com/watch?v=lytulXpzga8).

Serdecznie zapraszmy na stronę rapera w celu zapoznania się jego działalnością, zdając sobie sprawę, że utworów muzycznych możemy słuchać w każdej chwili prowadząc samochód, czy gotując obiad, w przeciwieństwie do artykułów naukowych, których zapoznanie często absorbuje nam czas, którego mamy tak mało.

Krzysztof Żabierek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!