Wiadomości

Na 5G się nie skończy. Już pracują nad rozwiązaniami dla technologii 6G

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak czytamy na stronie Politechniki Warszawskiej, wspólny projekt „Szybka bezprzewodowa transmisja optyczna do bezpiecznej komunikacji” otrzymał finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i będzie prowadzony w ramach współpracy Polska – Berlin/Brandenburgia.

Inicjatorem przedsięwzięcia poświęconego rozwojowi technologii telekomunikacyjnych szóstej generacji jest prof. Jarosław Turkiewicz z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Pomostem między światem akademickim a biznesem jest z kolei dr hab. inż. Teodor Buchner – związany jednocześnie z Wydziałem Fizyki i spółką Exatel, która prowadziła już m.in. projekt RAPID 5G.

Politechnika i Exatel zrealizują swój projekt przy wsparciu niemieckiego partnera, Instytutu Fraunhoffera (odpowiednik polskiej Sieci Łukasiewicz). Każdy z partnerów wniesie w prace nad rozwiązaniem swój wkład intelektualny, każdy z nich będzie również odpowiadał za konkretny odcinek technologiczny: od budowy i oprogramowania unikalnych źródeł oraz opartych na nich protokołów aż do poziomu testów technologii.

W planach jest demonstracja łącza telekomunikacyjnego, które strona polska przygotuje na bazie innowacyjnych komponentów dostarczonych przez stronę niemiecką. Chodzi o przygotowanie pełnego pakietu, który pozwoli na pełną komercjalizację nowej technologii. – Politechnika Warszawska w ścisłej współpracy z przemysłem otwiera nowe rynki i zarazem nowe obszary badawcze dla fotoniki czy telekomunikacji – mówi dr hab. inż. Teodor Buchner.

Przygotowywane rozwiązanie może przynieść jeszcze jedną ważną korzyść – zapewnienie europejskim użytkownikom autonomii technologicznej, której wagę podkreśliły zmiany i wyzwania pandemicznej rzeczywistości.

Efektów prac możemy się spodziewać za 2 lata. Jak podkreśla nasz badacz i ekspert ds. projektów R&D Exatel, kluczowa jest krótka perspektywa rynkowa. – Dlatego tak ważna jest współpraca z partnerem akademickim, z którym mamy szansę świętować wdrożenia, a nie jedynie dzielić doświadczenie wieloletnich prac badawczo-rozwojowych – podsumowuje.

Współpraca Politechniki i Exatel S.A. sięga 2017 roku. Podpisano wówczas porozumienie dotyczące wspólnych prac merytorycznych, wymiany wiedzy oraz wsparcia technologicznego sygnatariuszy.

/Politechnika Warszawska/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!