Felietony

Muzułmanki przebywające w Holandii nie chcą wracać, ponieważ są „zbyt zachodnie”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trzy kobiety, które przybyły do Holandii z krajów muzułmańskich, chcą uniknąć deportacji, tłumacząc sądowi, że są „zbyt zachodnie”, by wrócić. Kobiety z Afganistanu i Somalii uważają, że ich życie jest zagrożone, ponieważ nie żyją zgodnie ze standardami obowiązującymi kobiety w ich ojczystych krajach.

Dziś kobiety mają stawić się przed holenderskim Najwyższym Sądem Administracyjnym, gdzie będą starały się wykazać, iż nie mogą być deportowane do swoich krajów ojczystych. Twierdzą, że ich powrót sprawi, że ich życie będzie zagrożone, ponieważ zaakceptowały „niedopuszczalne” standardy zachodnie dla kobiet.

– Tutaj mogę wybrać, co noszę, co robię i kim jestem, nie mogę tego robić w Afganistanie – powiedziała Mohadese Moradi w rozmowie z holenderskim nadawcą NOS. Ta 21-letnia kobieta mieszka w Holandii od siedmiu lat.

Holenderskie Ministerstwo Sprawiedliwości utrzymuje w związku z tą sprawą, iż przyjęcie zachodnich norm obyczajowych nie może być podstawą do udzielenia azylu i „nie stanowi to wystarczającej podstawy do uzyskania statusu uchodźcy”.

Holenderskiemu sądowi postępowanie może zająć sześć tygodni. Istnieje również możliwość, że sprawa zostanie skierowana do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!