Wiadomości

Muzułmanie w Szwecji: „My nie jesteśmy tu gośćmi”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szwedzcy muzułmanie złożyli wniosek o zgodę na nadawanie wezwania do modlitwy, twierdząc, że krok taki zwiększyłoby poczucie ich więzi z krajem i pomógłby w procesie integracji.

Fundacja Muzułmańska Växjö złożyła wniosek do policji z prośbą o pozwolenie na nadawanie w każdy piątek trzyminutowego islamskiego wezwania do modlitwy z głośnika umieszczonego na meczecie w dzielnicy Araby.

„Chcemy tylko, aby Szwecja zezwoliła muzułmanom w Vaxjo, by mogli czuć się tu jeszcze bardziej u siebie. Społeczność muzułmańska powinna być dumna ze swojej kultury i nie czuć, że musi się ukrywać” – powiedział Imam Ismail Abu Helal.

Imam w rozmowie z Smålandsposten powiedział, że wierzy, iż wezwanie do modlitwy może wywrzeć pozytywny wpływ na miasto i że pomoże to muzułmanom w lepszym zintegrowaniu się w ramach arabskiej dzielnicy, w której już w 2008 r. 58 proc. mieszkańców miało korzenie zagraniczne.

„Myślę, że pozwalonie na modlitwę wpłynie pozytywnie na integrację i stanowić będzie potwierdzenie wolności religijnej” – powiedział Abu Helal. – „Muzułmanie nie są gośćmi w Vaxjo, mieszkamy tutaj”.

/breibert.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!