Wiadomości

Muzeum Diecezjalne w Łomży gromadzi świadectwa o mieszkańcach diecezji ratujących Żydów w czasie II wojny światowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trwa zbieranie materiałów o mieszkańcach diecezji łomżyńskiej ratujących Żydów w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Świadectwa gromadzi Muzeum Diecezjalne w Łomży. Dyrektor placówki, ks. Tomasz Grabowski apeluje do wszystkich zaangażowanych niegdyś na rzecz pomocy Żydom, aby spisali swoje wspomnienia w celu ich archiwizacji dla potomnych.

Zwracam się do każdego mieszkańca naszej diecezji z prośbą o spisanie i przekazanie do Muzeum świadectw o Polakach, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej i później. Mamy głęboką świadomość faktu, że gro naszych terenów – miasteczek i gmin, zamieszkiwała ludność żydowska. Wiemy też z bardzo niespójnych przekazów o tym, że duża część naszych diecezjan pomagała ocalić starszych braci w wierze. Być może w tym gronie byli wasi dziadkowie, ojciec, matka, kuzyn, sąsiedzi – podkreśla ks. Tomasz Grabowski.

Duchowny podkreśla, że liczy się pomoc wyrażona konkretnym czynem, takim jak np. przechowanie kogoś w celu uratowania przed łapanką niemiecką. Wiadomo też o przypadkach zawierania małżeństw z członkami ludności żydowskiej. Niektórzy adoptowali dzieci żydowskie, by je ratować. Zachęcam, aby wszystkie te dowody miłości człowieka do człowieka spisać – podsumowuje ks. Tomasz Grabowski.

Z uzbieranych świadectw stworzona będzie wystawa stała dostępna dla zwiedzających Muzeum Diecezjalne. Możne wysyłać je listownie, mailowo, lub dostarczyć osobiście. Placówka znajduje się przy ul. Giełczyńskiej 20A w Łomży. Dane szczegółowe i formularz kontaktowy są na stronie internetowej Muzeum Diecezjalnego.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!