Wiadomości

“Murem za Nalaskowskim” – wykładowcy akademiccy stają w obronie szykanowanego profesora

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wykładowcy akademiccy występują w obronie prof. Aleksandra Nalaskowskiego, który został zawieszony przez władze UMK za felieton w tygodniku „W sieci”, oceniający środowiska LGBT – donosi RADIO PIK.

Jak informowaliśmy wczoraj, prof. Aleksander Nalaskowski został zawieszony na trzy miesiące w obowiązkach nauczyciela akademickiego. Taką decyzję podjął rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu po ostatnich wypowiedziach pedagoga oraz publikacji felietonu w tygodniku „Sieci”, które dotyczyły środowiska LGBT.

Czytaj też:

Totalitaryzm coraz mocniej wdziera się na polskie uczelnie – prof. Nalaskowski zawieszony za nieprawomyślne poglądy

Szykany, jakie spadły na cenionego naukowca, wywołały falę oburzenia. Głos w tej sprawie zabrali także liczni pracownicy naukowi. Wśród nich jest prof Wojciech Polak, historyk, szef Kolegium IPN, który nie ukrywa, że jest zdziwiony decyzją rektora.

– Wypowiedź prof. Nalaskowskiego nie była tego typu, żeby spowodowała zawieszenie działalności dydaktycznej. Poza tym uważam, że sama pozycja nauczyciela akademickiego jest taka, że może on wypowiadać różne poglądy. Reakcja władz uczelni jest zupełnie nieproporcjonalna do tego, co się stało – mówi.

Decyzję ostro skrytykowała także prof Joanna Taczkowska-Olszewska, adwokat i medioznawca z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

– Fundamentem demokracji, co jest wielokrotnie powtarzane, jest wolność wypowiedzi, tym bardziej naukowej. Ze względu na to, że prof. Nalaskowski jest pedagogiem i w sposób naukowy, od strony prowadzonych przez siebie badań, zajmuje się pewnymi prawidłowościami dotyczącymi postaw społecznych, tym bardziej jest uprawniony, by głosić określone oceny – uważa.

Więcej:
http://www.radiopik.pl/2,80733,wspieraja-profesora-zawieszonego-przez-umk-teczo&s=1&si=1&sp=1

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!