Wiadomości

Mularczyk w „Spieglu”: Kwestia reperacji pozostaje otwarta

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd Niemiec uważa kwestię reparacji za ostatecznie zakończoną. Przeciwnego zdania jest poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który uważa, że Berlin powinien płacić Polsce „pewną sumę” przez najbliższe 50 lub nawet 100 lat.

„Napadając na Polskę Niemcy dopuścili się zbrodni wojennych i ludobójstwa, złamali wszystkie konwencje prawa międzynarodowego i całe prawo międzynarodowe. Dlatego nie mogą się dziś chować za prawem międzynarodowym. Ani zbrodnie wojenne, ani tytuł do roszczeń odszkodowawczych nie ulegają przedawnieniu, kwestia reparacji jest otwarta” – powiedział Mularczyk w wywiadzie opublikowanym w internetowym wydaniu tygodnika „Der Spiegel”.

Pytany o wysokość roszczeń, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. reparacji stwierdził, że ich oszacowanie jest „metodologicznie bardzo skomplikowane”. Przypomniał, że władze polskie podały w 1947 roku kwotę 48,8 mld dolarów, co odpowiada dziś kwocie 850 mld dolarów. Zaznaczył, że obecnie istnieją nowe modele obliczeniowe pozwalające na wyliczenie wpływu strat ludzkich i materialnych na dzisiejszy rozwój gospodarki.

Gdyby nie straty poniesione w II wojnie światowej, Polska byłaby jego zdaniem dziś pod względem demograficznym i gospodarczym na takim samym poziomie co Niemcy i Francja. „A tak, mamy o połowę mniej mieszkańców i jesteśmy gospodarczo znacznie słabsi” – zauważył.

Mularczyk przyznał, że za pomocą pieniędzy nie da się wszystkiego zrekompensować. „Pieniądze można zainwestować w naukę, gospodarkę i infrastrukturę. Trudno jest jednak odbudować narodową kulturę, narodowe dziedzictwo” – tłumaczył.

Zdaniem posła PiS, Polskę i Niemcy pod względem politycznym obecnie wiele łączy. „Pomimo tego wielu Polaków uważa, że pojednanie między naszymi narodami jest jedynie frazesem, za którym kryje się niewiele konkretów. To pojęcie maskuje jedynie fakt, że Niemcy prawie nic nie zapłacili za swoje zbrodnie” – ocenił.

Więcej:
https://m.dw.com/pl/mularczyk-w-spieglu-kwestia-reperacji-pozostaje-otwarta/a-45778573

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!