Wiadomości

Mularczyk: „Niemcy tak tworzyli ustawodawstwo, żeby nie płacić Polakom odszkodowań”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Kilka dni temu został powołany parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za straty wyrządzone w czasie II wojny światowej. Do zespołu weszli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, opozycja jest sceptyczna do tego tematu. Opozycja uważa, że nie należy psuć relacji z Niemcami, my natomiast uważamy, że Polsce należą się odszkodowania – powiedział w TVP Info Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.

Zdaniem Mularczyka „polityka Niemiec była perfidna i brutalna”. – Oni grali na przedawnienie i zapomnienie. Niemcy tak tworzyli ustawodawstwo, żeby nie płacić Polakom odszkodowań. Osiągnęli taki efekt, że z 12 mln obywateli, którzy ponieśli straty osobowe w czasie II wojny, to raptem milion osób dostało pomoc humanitarną. 

Pierwsze posiedzenie zespołu ma się odbyć podczas następnego posiedzenia Sejmu, wyznaczonego na 10-13 października. Jak głosi regulamin, zespół tworzą posłowie i senatorowie stanowiący „niepolityczną grupę, zainteresowaną obiektywnym oszacowaniem wysokości szkód poniesionych przez Polskę w wyniku działań niemieckich w trakcie II wojny światowej”.

Do zadań zespołu regulamin zalicza: analizę i gromadzenie dokumentacji dotyczącej wysokości oraz trybów dochodzenia odszkodowania za szkody wyrządzone Polsce; oszacowanie wysokości szkód poniesionych przez Polskę w wyniku działań wojennych, jak i okupacji niemieckiej; analizę prawnych możliwości dochodzenia od Niemiec odszkodowań; bieżące monitorowanie krajowych i zagranicznych publikacji dotyczących odpowiedzialności za szkody w trakcie wojny; gromadzenie dokumentacji, która może stanowić podstawę dochodzenia od Niemiec odszkodowań oraz organizowanie w Sejmie konferencji dotyczących zadań zespołu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!