Wiadomości

MSZ ostrzega przed wyjazdem na Ukrainę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Atak na polski autokar pod Lwowem to kolejny incydent na terenie Ukrainy, do którego doszło w ostatnich miesiącach. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie dotyczące podróży na Ukrainę.

Z uwagi na niesłabnące napięcie w obwodach donieckim i ługanskim, utrzymujące się poważne zagrożenie dla ludności cywilnej i prowadzoną na tych terenach operację antyterrorystyczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponownie wzywa obywateli RP do natychmiastowego opuszczenia obwodów donieckiego i ługańskiego oraz do niepodejmowania pod żadnym pozorem podróży na ich teren. Na tym obszarze nie ma obecnie możliwości zapewnienia obywatelom polskim pomocy konsularnej – głosi komunikat MSZ. 

Ze względu na aneksję Półwyspu Krymskiego (Autonomiczna Republika Krymu i Sewastopol) oraz wynikający z tego faktu brak możliwości zapewnienia obywatelom polskim przebywającym na Krymie pomocy konsularnej, w mocy pozostają zalecenia jego opuszczenia oraz powstrzymania się od podróżowania na te tereny – czytamy dalej. 

Na pozostałym obszarze Ukrainy, w związku ze wzrostem zagrożenia, zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.

W nocy z 9 na 10 grudnia br. na hotelowym parkingu w Sokolnikach pod Lwowem doszło do uszkodzenia polskiego autokaru w wyniku podłożenia ładunku wybuchowego. W tym czasie nikt nie przebywał w pobliżu pojazdu, w związku z czym obyło się bez osób poszkodowanych. – Polskie służby konsularne ustaliły, że autobusem podróżowała grupa 23 polskich turystów, wśród których byli urzędnicy samorządowi – czytamy w komunikacie MSZ.

Rzeczywiście autokarem podróżowali samorządowcy, wśród których był m.in. wicemarszałek województwa lubelskiego Grzegorz Kapusta oraz zastępca burmistrza Ryk Magdalena Woźniak. Nie była to jednak oficjalna wizyta, tylko wyjazd o charakterze prywatnym. Uczestnicy wycieczki zostali przewiezieni pod eskortą policji do granicy, skąd zabrał ich inny polski autokar.

/onet.pl,

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!