Świat Wiadomości

MSZ Jordanii wzywa Izrael do zaprzestania prześladowania Palestyńczyków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl palestyńskie władze wyraziły oburzenie surowymi środkami policyjnymi, które zostały wprowadzone w sobotę w Jerozolimie. Zdaniem strony palestyńskiej izraelska policja utrudniała chrześcijanom dostanie się do Bazyliki Grobu Pańskiego na ceremonię zstąpienia Świętego Ognia. MSZ Jordanii wezwało władze Izraela do zaprzestania wspomnianych działań.

Specjalne punkty kontrolne zostały utworzone na całym Starym Mieście, a siły bezpieczeństwa pod pretekstem środków covidowych sprawdzały chrześcijanom dowody tożsamości – podaje „The Jerusalem Post” w niedzielę. Policja miała także fizycznie atakować wiernych i utrudniać dostęp do świątyni, nie wskazując konkretnych przyczyn. Resort spraw zagranicznych Jordanii wezwał władze Izraela do zaprzestania wspomnianych działań.

Dwóch młodych ludzi zostało aresztowanych w drodze do Bazyliki Grobu Pańskiego. Palestyńska agencja informacyjna „Safa” poinformowała, że podnieśli palestyńskie flagi, co jest nielegalne w Jerozolimie.

Policja miała fizycznie atakować ludzi, którzy zmierzali w kierunku świątyni.

Według agencji jedynie 2000 wiernych zostało wpuszczonych do Bazyliki.

Izraelska policja oświadczyła w sobotę, że przygotowała się do wydarzenia, rozmieszczając setki funkcjonariuszy w okolicy, aby zabezpieczyć wydarzenie i utrzymać bezpieczeństwo tysięcy uczestników.

Strona palestyńska podkreśla, że środki „utrudniły tysiącom wiernych uczestnictwo w praktykach religijnych w spokoju i bezpieczeństwie”.

Zachowanie izraelskich sił bezpieczeństwa zostało także potępione przez resort spraw zagranicznych Jordanii. Ministerstwo wezwało władze izraelskie, aby nie utrudniały praktykowania obrzędów religijnych i „przestały nękać” mieszkańców Jerozolimy.

Prawosławni chrześcijanie przybyli do jerozolimskiej Bazyliki Grobu Pańskiego w sobotę, aby uczcić ceremonię zstąpienia Świętego Ognia w związku z prawosławnymi obchodami Wielkanocy.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!