Wiadomości

MSZ Chin ostrzega USA przed “wywołaniem kłopotów w regionie”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze Chin obawiają się, że w świetle kryzysu na Ukrainie może dojść do destabilizacji sytuacji w Azji w wyniku polityki Waszyngtonu – stwierdził szef chińskiej dyplomacji Wang Yi.

W komunikacie wydanym przez ministerstwo spraw zagranicznych w Pekinie podkreślono, że od wybuchu wojny na Ukrainie Chiny “podjęły wysiłki w pięciu obszarach”.

– Po pierwsze, pomagamy w promowaniu negocjacji pokojowych. Po drugie, zdecydowanie popieramy fundamentalne zasady rozwoju stosunków międzynarodowych. Trzecim punktem charakteryzującym nasze stanowisko jest sprzeciw wobec metod zimnowojennych. Czwartym czynnikiem zawsze będzie “ochrona przez Chiny uzasadnionych interesów każdego państwa” – oświadczył Wang Yi.

– Wreszcie zamierzamy mocno podtrzymywać pokój i stabilność w regionie Azji i Pacyfiku – podkreślił chiński minister. – Obawiamy się, że Stany Zjednoczone pod pretekstem tzw. strategii Indo-Pacyfiku będą dążyć do stworzenia walczących stron w Azji i wywołania kłopotów w regionie – dodał.

Szef MSZ Chin zapowiedział, że Pekin zamierza wspierać rosyjsko-ukraiński proces pokojowy i jednocześnie “podtrzymywać proces rozwoju regionu Azji i Pacyfiku”. – Chiny będą nadal współpracować ze społecznością międzynarodową i będą odgrywać konstruktywną rolę w utrzymaniu pokoju – oświadczył Yi.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!