Wiadomości

Morawiecki zapowiada notę do niemieckiego rządu ws. reparacji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W najbliższym czasie możemy spodziewać się noty dyplomatycznej do rządu Niemiec w sprawie reparacji – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Niemcy powinny zapłacić Polsce równowartość 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione w czasie okupacji – taką sumę podano 1 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Trzytomowy raport szczegółowo opisuje zniszczenia wojenne. Został przygotowany przez komisję sejmową pod przewodnictwem posła PiS Arkadiusza Mularczyka. Ma służyć jako podstawa do roszczeń wypłaty reparacji za II wojnę światową.

Szef rządu na porannej konferencji został zapytany o podjęcie tematu odszkodowań w rozmowach z niemieckim rządem. Przypomniano przy tym opinię publicysty dziennika „Welt” Philippa Fritza, który ocenił, że „1,3 bln euro to niewyobrażalna suma”, ale „jeszcze bardziej niewyobrażalne są zbrodnie popełnione w Polsce”. „Nie można zaprzeczyć, że próba zadośćuczynienia jest moralnie konieczna” – czytamy w niemieckiej gazecie.

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że „w najbliższym czasie” możemy spodziewać się noty dyplomatycznej do rządu Niemiec w sprawie reparacji. – Będzie podparta bardzo dokładnymi analizami, materiałami, które nie tylko pokazują nasze racje od strony moralnej, historycznej, ale także od strony politycznej i prawnej – zapewnił.

W piątek minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował z kolei na Twitterze, że przekazał niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi raport o stratach wojennych. „Spotkanie było okazją do rozmowy na temat raportu i reparacji, ale też o wsparciu dla Ukrainy i bieżących wyzwań w relacjach polsko-niemieckich” – napisał polski wiceminister.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!