Wiadomości

Morawiecki w Brukseli w imieniu V4: W kwestiach polityki migracyjnej są zasady, których się trzymamy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Brukseli po godz. 10 rozpoczęło się spotkanie premierów Polski, Czech i Węgier: Mateusza Morawieckiego, Andreja Babisza i Viktora Orbana z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen – informuje Telewizja Republika.

Rozmowy dotyczyły m.in. nowej propozycji KE w sprawie migracji i azylu. Tematem spotkania był też unijny budżet. Polska sprawuje obecnie prezydencję w V4.

W środę Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian w prawie dotyczącym migracji oraz systemu azylowego UE. Mają one odciążyć państwa południa Europy, które są pod największa presją. Komisja chce wprowadzić zasadę „obowiązkowej solidarności” i położyć nacisk na deportacje.

Jeśli jakiś kraj byłby pod nadmierną presją migracyjną, wówczas mógłby się zwrócić o uruchomienie mechanizmu solidarności. W jego ramach państwa członkowskie miałyby albo relokować do siebie osoby starające się o azyl, albo zająć się deportacjami tych migrantów, którzy nie kwalifikują się do przyznania im ochrony międzynarodowej. KE nazywa tę drugą możliwość „sponsorowaniem powrotów”.

Kraj, który się na to zdecyduje, będzie miał osiem miesięcy, żeby doprowadzić do wyjazdu osób z decyzją deportacyjną. Jeśli mu się to nie uda (lub uda się tylko częściowo), wówczas byłby zobowiązany relokować migrantów do siebie.

– Jesteśmy otwarci na wsparcie w różnych formułach ale mamy swoje zasady, których się trzymamy. Są zasady, których się trzymamy dotyczące polityki na granicach w sprawie imigrantów – powiedział premier Mateusz Morawiecki, ustosunkowując się do propozycji Komisji Europejskiej.

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!