Wiadomości

MON potwierdza: F-35 zostały poderwane w związku z pojawieniem się rosyjskich samolotów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło, że stacjonujące na lotnisku w Malborku holenderskie myśliwce F-35 przechwyciły trzy rosyjskie samoloty, które leciały w pobliżu Polski. – Przestrzeń powietrzna żadnego kraju nie została naruszona – przekazał resort w odpowiedzi na pytania portalu tvp.info.

W poniedziałek wieczorem holenderskie ministerstwo obrony poinformowało, że myśliwce F-35 holenderskich sił powietrznych przechwyciły rosyjski samolot Ił-20M, który leciał z dwoma myśliwcami Su-27. Rosyjskie maszyny zbliżyły się do polskiej strefy obrony powietrznej.

Polskie MON w odpowiedzi na pytania portalu tvp.info potwierdziło, że „stacjonujące na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku holenderskie F-35 zostały poderwane w poniedziałek (13 lutego) w celu identyfikacji i przechwycenia trzech rosyjskich samolotów, które operowały w pobliżu polskiej przestrzeni powietrznej”.

Jak dodał resort, samoloty wykonywały lot nad obszarem wód międzynarodowych, a przestrzeń powietrzna żadnego kraju nie została naruszona. „Operacja wykonywana była w ramach misji NATO Enhanced Air Policing nadzorującej wschodnią flankę sojuszu. Poderwanie pary dyżurnej to standardowa procedura realizowana w tego typu sytuacjach” – wskazało ministerstwo.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!