Wiadomości

MON ogłosi przetarg na śmigłowce wraz z początkiem nowego roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

MON prawdopodobnie na początku przyszłego roku otworzy przetarg na śmigłowce dla wojska. Resort jest już gotowy na rozpoczęcie licytacji. Czeka natomiast na pełną gotowość ze strony koncernów.

– Prawdopodobnie na początku nowego roku MON otworzy przetarg na zakup śmigłowców dla polskiej armii – mówił wiceszesz resortu Bartosz Kownacki.
– Liczę, że to będzie początek roku 2018, jeżeli firmy będą przygotowane do złożenia ofert. Tak naprawdę my jesteśmy gotowi, żeby to zrobić w każdej chwili, tylko są wnioski firm, które biorą udział w tym postępowaniu, że chcą się dobrze przygotować, chcą złożyć dobrą dokumentację. Muszą dokonać kolejnych analiz i potrzebują jeszcze trochę czasu. Pytanie kiedy dokładnie, to jest pytanie do tych firm – powiedział wiceminister obrony narodowej.
Obecnie resort pracuje też nad zakupem amerykańskiego systemu rakiet Patriot. Dziesięć i pół miliona – wynosi propozycja USA. To zbyt wysoka cena stąd obecne negocjacje.

– Kwota 10,5 mld dolarów jest dla nas nieakceptowalna. Jest dla nas nieakceptowalna, bo jest za wysoka i o tym wie także przemysł amerykański i rząd amerykański. Wiem, że ona będzie znacząco niższa – podkreślił Kownacki.
W tej sprawie eksperci MON prowadzili w ubiegłym tygodniu rozmowy z Amerykanami. Prawdopodobnie na początku nowego roku odbędzie się druga tura negocjacji, która ma doprowadzić do zakończenia pierwszego etapu podpisania kontraktu.

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!