Europa Wiadomości

Mołdawia nie ma zamiaru przystępować do NATO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl minister spraw zagranicznych Mołdawii Nicu Popescu zadeklarował, że jego państwo nie szykuje się do integracji z NATO.

Wyjaśniając stanowisko Mołdawii Popescu powołał się na ustawę zasadniczą swojego państwa – „W konstytucji Mołdawii wyraźnie zapisano, że republika jest państwem neutralnym. Taka jest wola ludu. Obecne władze otrzymały mandat na mocy konstytucji. Można długo filozofować o tym, co jest lepsze, a co gorsze, ale odpowiedź jest w konstytucji” – powiedział szef mołdawskiej dyplomacji, którego zacytował portal Point.md.

Odpowiadając na pytanie o możliwy udział obywateli Republiki Mołdawii w konflikcie po stronie Ukrainy w ramach organizowanego przez to drugie państwo „legionu międzynarodowego”, Popescu powiedział, że „władze nie uczestniczą w tym procesie”, a „państwo ściśle przestrzega neutralności”.

Dodał jednak – „Mołdawia jest państwem demokratycznym. Nikomu nie zabroniliśmy opuszczania kraju, chociaż krążyły takie pogłoski. Zalecaliśmy jednak, aby wszyscy obywatele republiki na razie powstrzymali się od wyjazdów na Ukrainę, gdyż zagraża to ich bezpieczeństwu”.

Mówiąc z kolei o wejściu Mołdawii do Unii Europejskiej wraz z Ukrainą, która złożyła w poniedziałek wniosek w tej sprawie, mołdawski minister podkreślił, że „integracja z UE to długi proces”. Jak powiedział – „Przystąpienie do Unii Europejskiej nie jest procesem jednodniowym, tygodniowym czy miesięcznym. Proces ten wiąże się z poważnymi reformami i zobowiązaniami. To właśnie chcemy zrobić. Chcemy, aby był pokój, abyśmy mogli zająć się reformami, podwyższeniem poziomu życia obywateli”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysłał w poniedziałek do francuskiej prezydencji oficjalny wniosek o przyjęcie jej do Unii Europejskiej. Jeszcze tego samego dnia prezydenci ośmiu państw członkowskich UE, w tym Polski, wystosowali apel o jak najszybsze rozpoczęcie z Kijowem formalnych negocjacji akcesyjnych. Kontekstem tego ruchu jest zbrojny atak Rosji na Ukrainę, trwający od tygodnia.

W środę złożenie takie wniosku zapowiedziała też partia rządząca Gruzją.

Autor: Karol Kaźmierczak

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!