Wiadomości

Mogli wyłudzić samochody warte 9 mln zł

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Radomscy policjanci CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o wyłudzanie luksusowych samochodów osobowych, a także pojazdów ciężarowych i dostawczych. Do sprawy zatrzymano 15 osób, którym łącznie przedstawiono 199 zarzutów. Sprawa jest rozwojowa i policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Sprawa rozpoczęła się w marcu bieżącego roku, kiedy to do policjantów z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji dotarła wiadomość o wyłudzeniach, do których prawdopodobnie dochodziło w jednej z firm w Grodzisku Mazowieckim. Poszkodowanymi mieli być właściciele kilkunastu przedsiębiorstw transportowych z województwa mazowieckiego, w tym głównie z Warszawy. Policjanci zebrali informację, z których wynikało, że proceder ten ma dużo szerszą skalę, obejmuje swoim zasięgiem teren całego kraju i prowadzony jest prawdopodobnie przez zorganizowaną grupę przestępczą, działającą co najmniej od początku 2016 roku. Jej członkowie w przeszłości byli karani, między innymi za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, za przestępstwa narkotykowe, kradzieże, a także kradzież z włamaniem.

W śledztwie, prowadzonym przez policjantów CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie ustalono, że podejrzani założyli na tzw. „słupy” trzy firmy, pod legendą działalności których oszukano 44 podmioty gospodarcze. W efekcie wyłudzili pojazdy ciężarowe, dostawcze oraz luksusowe samochody osobowe, o łącznej wartości około 9 milionów złotych. Z informacji policyjnych wynika, że wyłudzone pojazdy, po zdemontowaniu nadajników GPS, zostały wyprowadzone poza granice Polski, w tym głównie do Rosji.

Kiedy policjanci zatrzymali pierwsze osoby, wówczas kilku podejrzanych, na których nazwiska prowadzone były tzw. firmy „przykrywki”, próbowało ukrywać się przed organami ścigania na terenie Rosji oraz Republiki Południowej Afryki. Te osoby również zostały zatrzymane. W efekcie przeprowadzonych kilkumiesięcznych działań policjanci CBŚP zatrzymali 15 osób, którym przedstawiono aż 199 zarzutów popełnienia przestępstw. Funkcjonariusze odzyskali trzy samochody.

14 osób jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, natomiast jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut zorganizowania grupy i kierowania nią. Wobec jedenastu podejrzanych sąd, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Sprawa jest rozwojowa. Policjanci ustalają kolejne osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz osoby ściśle z nią współdziałające. Śledczy zbierają także informacje mogące pomóc w odzyskaniu wyłudzonych pojazdów.

/cbsp.policja.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!