Wiadomości

Mobilizacja w Małopolsce, mężczyźni w nocy dostali wezwania do wojska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W środku nocy z poniedziałku na wtorek, z 18 i 19 listopada, a także we wtorek rano do szeregu mieszkańców powiatów olkuskiego i krakowskiego dotarły pilne wezwania do wojska. Osoby, które otrzymały dokument nie wiedzą co ich czeka oraz na ile zostaną zakoszarowani. Jeśli jednak zignorują wezwanie, muszą liczyć się z konsekwencjami – informuje Gazeta Krakowska.

– Potwierdzam, że są prowadzone ćwiczenia. Nie mogę jednak potwierdzić, ani ich terminu, ani miejsca, ani też liczby osób, ponieważ są to informacje niejawne – wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Krakowską major Wojciech Olejarz pełniący obowiązki Szefa Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

Jak udało się nieoficjalnie ustalić dziennikarzom, wezwania są na środę 20 listopada na godzinę 11 do Jednostki Wojskowej w Rząsce w gminie Zabierzów koło Krakowa.

Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym tygodniu we Wrocławiu. Tam wówczas 1,5 tys osób miało się stawić w czwartek 14 listopada w 10. Wrocławskim Pułku Dowodzenia przy ulicy Trzmielowickiej w Leśnicy. Wezwania na ćwiczenia organizowane w trybie natychmiastowego stawiennictwa również dostarczane były w środku nocy z wtorku na środę 12 i 13 listopada i w środę rano.

Obywatele zdolni do pełnienia służby wojskowej mogą w każdej chwili zostać powołani do spełnienia swoich obowiązków wobec ojczyzny. Dlatego też żołnierze rezerwy posiadający nadane przydziały mobilizacyjne, muszą się liczyć z tym, że i oni mogą zostać wezwani na ćwiczenia w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

Wojsko nie zdradza w jakich miejscowościach będzie jeszcze prowadzić działania mobilizacyjne.

Z kolei w niedzielę 17 listopada w wadowickiej Komendzie Powiatowej policji odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA 2019”. Wzięło w nich udział 20 rezerwistów z zasobów lokalnej Wojskowej Komendy Uzupełnień, którzy stanowią uzupełnienie kadrowe na czas zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

/Gazeta Krakowska, fot. Janusz WóJtowicz / Polska Press/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!