Wiadomości

Mniejsze państwa UE występują przeciw dominacji Niemiec i Francji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Osiem krajów północnej Europy z Holandią na czele przedstawiło we wtorek wizję, którą odczytać można jako ostrzeżenie dla Niemiec i Francji, że małe państwa nie życzą sobie dominacji tych dwóch największych i najsilniejszych członków UE – pisze w środę „Sueddeutsche Zeitung”.

Niemcy i Francja nie powinny same ustalać kursu dla Europy – brzmi według „SZ” przesłanie dwustronicowej propozycji, przedstawionej we wtorek w Brukseli przez Holandię, kraje bałtyckie, Szwecję, Finlandię, Danię i Irlandię.

Choć nie jest to powiedziane dosłownie, wizja stanowi odrzucenie “ambitnych marzeń” o głębszej integracji Europy czy o unii transferowej – pisze gazeta.

W swej treści dokument odnosi się właściwie do przyszłość unii monetarnej, która zdaniem „grupy ośmiu” może stać się silniejsza tylko wtedy, kiedy decyzje podejmowane będą “w pierwszej kolejności i przede wszystkim” na poziomie państw narodowych i w całkowitej zgodzie ze wspólnymi zasadami – relacjonuje dziennik.

Więcej:
http://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/1109465,mniejsze-panstwa-ue-wystepuja-przeciw-dominacji-niemiec-i-francji.html

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!