Felietony

Młodzież, która zbyt dużo czasu spędza przed komputerem, ma więcej ubytków w zębach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Młodzież, która zbyt dużo czasu spędza przed komputerem, ma więcej ubytków w zębach – wynika z analiz naukowców WUM i UKSW, którzy przebadali ponad 1,6 tys. 18-latków z Polski. To pierwsze takie badania w Europie.

Badania, którymi kierowała prof. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, polegały zarówno na wypełnieniu kwestionariusza, który zawierał pytania dotyczące statusu społeczno-ekonomicznego i informacji o zachowaniach związanych ze zdrowiem, jak i na ocenie klinicznej stanu zębów i dziąseł. Do badań wybrano szkoły z każdego województwa z powiatów o charakterze wiejskim i miejskim.

– Okazało się, że nadmierne, czyli trwające ponad trzy godziny dziennie korzystanie z komputera zadeklarowało 31 proc. respondentów. Równocześnie młodzież ta miała zdecydowanie częściej niewypełnione ubytki – opowiada współprowadzący badania prof. Jacek Tomczyk z Instytutu Ekologii i Bioetyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie.

U nadużywających komputera nastolatków zdiagnozowano średnio 2,27 ubytków, podczas gdy u tych mniej przesiadujących przed ekranem – 1,97.

Z ankiety wynika, że osoby z grupy spędzającej przed komputerem najwięcej czasu gorzej dbają o higienę jamy ustnej – np. tylko 34 proc. spośród nich posługuje się nicią dentystyczną, natomiast wśród osób nieprzesiadujących przy komputerze – 41 proc.

Również osobom, które zadeklarowały nadmierne korzystanie z komputera, towarzyszyło większe ryzyko chorób przyzębia w postaci krwawienia z dziąseł. Taki symptom w tej grupie odnotowało 35 proc. badanych. Tymczasem wśród respondentów nienadużywających komputera krwawienie występowało u 29 proc. badanych.

Tomczyk dodaje, że nadmierne korzystanie z komputera wiąże się również ze złymi nawykami żywieniowymi. Młodzież ta częściej opuszcza śniadania, rzadziej je warzywa i owoce, a częściej – produkty bogate w cukry.

Do tej pory wiele badań wskazywało, że nadmierne używanie komputerów może wiązać się z niezdrowym trybem życia – brakiem ruchu, nieregularnymi posiłkami, niezdrowym jedzeniem typu fast-food czy brakiem snu. Takie zachowania skutkują wieloma problemami zdrowotnymi, m.in. otyłością, cukrzycą a nawet zaburzeniami psychicznymi.

– Otwartym pozostało pytanie o związek między nadmiernym używaniem komputerów a zdrowiem jamy ustnej. Jedyne takie badania przeprowadzono w Korei Południowej – kraj ten ma najwyższy odsetek internautów na świecie. Postanowiliśmy przeprowadzić podobne analizy wśród polskiej młodzieży – wyjaśnił Tomczyk.

Czy skala problemu nieodpowiedniej higieny jamy ustnej w Polsce wśród młodzieży nadużywającej komputera jest zbliżona do skali w Korei Płd.? W ocenie naukowca odpowiedź na to pytanie nie jest jasna, bo badania przeprowadzono w nieco inny sposób. – Jednak tendencja wyłaniająca się z obu badań jest zbliżona – podkreśla Tomczyk.

Zapytany w jaki sposób należy walczyć z problemem odpowiada krótko: większa edukacja. – Wiadomo, że przesiadywanie przed komputerem sprzyja wielu chorobom, w tym otyłości. Natomiast trzeba pokazywać młodzieży i rodzicom, że do tej plejady chorób należy również zaliczyć – o czym nie wiedziano – niekorzystne zmiany w jamie ustnej – kończy.

Wyniki badań przeprowadzonych w 2017 r. w ramach projektu „Monitoring zdrowia jamy ustnej populacji polskiej” ukażą się w czasopiśmie „Clinical and Experimental Dental Research”.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!