Felietony

Młode tyranozaury były groźnymi drapieżnikami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nawet w młodym wieku tyranozaury były groźnymi drapieżnikami. Okazuje się, że polowały na duże, roślinożerne dinozaury – dowodzą naukowcy na łamach pisma „Peerj”.

Tyranozaur, jeden z najgroźniejszych drapieżników, który stąpał po Ziemi, już w młodym wieku polował na większą od siebie zdobycz. Jego ofiarą padały duże, roślinożerne dinozaury – dowodzi paleontolog, Joseph Peterson z University of Wisconsin Oshkosh (USA).

Peterson doszedł do takiego wniosku, badając kości roślinożernego edmontozaura. Na kręgu ogonowym dinozaura natknął się na ślady zębów w kształcie litery „V”.

Najbardziej prawdopodobnym podejrzanym był tyranozaur, ponieważ w tamtych czasach niewiele było w tym rejonie innych drapieżnych dinozaurów. Jednak zęby dorosłego tyranozaura pozostawiłyby dużo większe ślady.

„Znajdowane są tam również skamieniałości krokodyli, ale ślady zębów krokodyli są raczej zaokrąglone” – opisuje Peterson. Z kolei zęby welociraptorów były za małe.

Wówczas naukowcy zaczęli zastanawiać się, czy najlepszym kandydatem nie byłby młody tyranozaur.

Badacze wykonali odciski silikonowe śladów, które następnie porównywali z zębami tyranozaurów. Z ich szacunków wynika, że drapieżnik liczył 11-12 lat. Byłby to więc dorastający dinozaur. Dorosłość tyranozaury osiągały w wieku ok. 30 lat.

Więcej: https://uwosh.edu/today/72806/teenage-t-rex-was-already-chomping-on-prey-new-uwo-research-shows/

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!