Wiadomości

Mistrz Świata i zdobywca Złotej Piłki następcą Paulo Sousy?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Paulo Sousa nie jest już selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Portugalczyk został trenerem brazylijskiego Flamengo. Według informacji “Interii” kandydatem na nowego szkoleniowca Biało-Czerwonych jest zdobywca Złotej Piłki i mistrz świata z 2006 roku Włoch Fabio Cannavaro.

Paulo Sousa pracował z reprezentacją Polski od stycznia tego roku, poprowadził Biało-Czerwonych w 15 spotkaniach, w tym podczas Euro 2020, kiedy to nie udało się wyjść z grupy.

Najbliższym celem nowego selekcjonera mają być baraże, które zadecydują o udziale w mundialu w Katarze. Polscy piłkarze zagrają w Moskwie z Rosją, a w przypadku wygranej Biało-Czerwoni zmierzą się ze Szwecją lub Czechami.

W niedzielę 26 grudnia prezes PZPN Cezary Kulesza poinformował na Twitterze, że Paulo Sousa poprosił go o zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. – To skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, niezgodne z wcześniejszymi deklaracjami trenera. Dlatego stanowczo odmówiłem – podkreślił Kulesza.

Po pilnym posiedzeniu zarządu PZPN i ciszy medialnej Portugalczyka, Sousa oficjlanie przestał pełnić funkcję selekcjonera reprezentacji Polski i podpisał kontrakt z brazylijskim Flamengo Rio de Janeiro. Sousa zgodnie z oczekiwaniami zapłaci federacji odszkodowanie.

O zatrudnieniu 51-letniego Sousy przez PZPN ówczesny prezes Zbigniew Boniek poinformował 21 stycznia. Portugalczyk zastąpił zwolnionego Jerzego Brzęczka. Został 48. selekcjonerem reprezentacji Polski w historii, a pierwszym szkoleniowcem z Portugalii w tej roli. Współpraca z Portugalczykiem została zakończona na kilka miesięcy przed barażami do MŚ.

W czwartek 30 grudnia Cezary Kulesza poinformował, że nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 19 stycznia. Trener, który zastąpi na stanowisku Paulo Sousę, obejmie kadrę po pierwszym posiedzeniu zarządu.

Z każdym dniem pojawia się nazwisko kandydata na następcę Sousy. Najpoważniejszym wydaje się być były selekcjoner kadry Adam Nawałka, który z reprezentacją Polski wywalczył awans na Euro 2016 i mundial w Rosji. Wcześniej pod uwagę brany był również Piotr Nowak, który ostatecznie w sylwestrowy poranek został ogłoszony następcą Ireneusza Mamrota w Jagiellonii Białystok.

“Interia” informuje, że mocno rozważana jest obecnie kandydatura… Fabio Cannavaro, zdobywcy Złotej Piłki i mistrza świata z 2006 roku. Włoch był ostatnio selekcjonerem reprezentacji Chin (2019). W swoim trenerskim CV ma również chiński Guangzhou Evergrande, który prowadził dwukrotnie (2014-2015 i 2017-2021), saudyjski An-Nassr (2015-2016). Pracował też w Tianjin Tianhai (2016-2017).

Przez polskie media przewijają się również inne nazwiska. Jako potencjalnych następców Sousy wymienia się również: byłego szkoleniowca Niemiec i USA Juergena Klinsmanna oraz Dicka Advocaata, prowadzącego w przeszłości drużyny narodowe Holandii, Belgii i Rosji. Pod uwagę brany jest także Avram Grant, były opiekun londyńskiej Chelsea.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!