Wiadomości

Miniszczyt migracyjny UE bez deklaracji końcowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Bez deklaracji końcowej zakończyło się w Brukseli spotkanie 16 przywódców krajów Unii Europejskiej dot. problemu migracji. Polska i kraje Grupy Wyszehradzkiej postanowiły nie brać udziału w spotkaniu – informuje Radio Maryja.

Z udziału w miniszczycie, którego gospodarzem był szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, zrezygnowało również kilka innych krajów.

„Wszyscy zgodziliśmy się, że chcemy zmniejszać nielegalną migrację, że chcemy strzec naszych granic, i że wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni” – podkreślała Kanclerz Niemiec Angela Merkel.

„Nie może być tak, że jedni mierzą się tylko z migracją pierwotną, a inni tylko z migracją wtórną” – dodała.

Politolog dr Lech Jańczuk zwrócił uwagę na znaczenie wczorajszych rozmów.

– To było spotkanie na zaproszenie przewodniczącego Komisji Europejskiej, gdzie KE nie jest odpowiednim forum do prowadzenie tego typu dyskusji. Oficjalny szczyt na poziomie Rady Europejskiej odbędzie się w tym tygodniu i tam zapewne przedstawiciele wszystkich 16 państw UE będą debatować, co zrobić z kryzysem migracyjnym. Natomiast celem tego spotkania, zainicjowanego przez Angelę Merkel, była próba ponownego wdrożenia limitów kwot uchodźców na poszczególne państwa UE, koncepcji, która wielokrotnie była już odrzucana i dlatego nie było obowiązku jechać na ten szczyt – podkreślił dr Lech Jańczuk.

W czwartek i piątek w Brukseli odbędzie się unijny szczyt poświęcony migracji, ale też bezpieczeństwu, obronie oraz sprawom gospodarczym i finansowym.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!