Wiadomości

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji zaprzecza doniesieniom o ogromnych stratach Rosjan

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sprawie doniesień o ogromnych stratach poniesionych przez grupę bojową „Wagnera” w walkach o przyczółek pod Haszszamą w prowincji Dajr az-Zaur głos zabrało dziś Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Przypomnijmy, że w nocy z 7 na 8 lutego z przyczółka na wschodnim brzegu Eufratu wyprowadzono natarcie na miasto Haszszama w prowincji Dajr az-Zaur, będące ważnym ośrodkiem przemysłu naftowego. Kluczową rolę odgrywać w nim miały kompanie rosyjskiej grupy bojowej „Wagnera”. W bitwie, jaka się wówczas rozegrała, decydujące okazało się uderzenie amerykańskiego lotnictwa, które zaatakowało kolumnę posuwającą w stronę Haszszamy. Bitwa zakończyła się klęską atakujących miasto oddziałów, a resztki rozgromionych „wagnerowców” – jak informowano – zostały przyparte do rzeki.

Do sieci trafiały kolejne filmiki z pola bitwy oraz zdjęcia i biogramy zabitych Rosjan. Igor Girkin, znany jako Striełkow, napisał na Facebooku, że liczba poległych liczona jest w setki, dodając, iż posiada informacje, że zabitych zostało 644 Rosjan. Milczenie czynników oficjalnych jedynie potęgowało niepewność i przekonanie, że Striełkow może mieć tu rację.

Dziś wreszcie w sprawie tej głos zabrali przedstawiciele rosyjskiego rządu, a konkretnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W wydanym komunikacie poinformowano, że we wspomnianych walkach zginęło pięciu Rosjan. Oprócz tego zabici zostali (jak podkreślono – według niepotwierdzonych danych):

– 40 członków samoobrony rekrutującej się z miejscowych plemion
– 15 żołnierzy Syryjskiej Arabskiej Armii (plus generał brygady)
– 20 członków jednostki „Łowcy ISIS”

Dodajmy, że w jednostce „Łowcy ISIS” (ISIS Hunter / Охотники на ИГИЛ) służą przede wszystkim syryjscy chrześcijanie i zazwyczaj ściśle współpracuje ona w grupą bojową „Wagnera”.

Zaznaczono, że nie jest znana liczba rannych, ale jest ona duża. Dodano nadto, iż nadchodzą informacje o przeprawie rannych żołnierzy syryjskich do Damaszku i rannych „wagnerwoców” do szpitali rosyjskich.

Czytaj też:

Rozpacz w Rosji – co stało się na przyczółku pod Haszszamą?

/mediarepost.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!