Polska Wiadomości

Ministerstwo Kultury przeznaczyło 100 mln złotych na renowację żydowskiego cmentarza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Rzeczpospolita” informuje, że już „są pierwsze efekty przeznaczenia z budżetu państwa 100 mln złotych na renowację największego cmentarza żydowskiego w Polsce”.

Kilka lat temu cmentarz żydowski przy ul. Okopowej w Warszawie wyglądała niczym gęsty las. Na zniszczonych nagrobkach leżało mnóstwo starego, spróchniałego drewna. Jak informuje Rp, „teraz to miejsce wygląda zupełnie inaczej”.

– Teren został oczyszczony z krzaków, dzięki temu zostały odsłonięte nagrobki – mówi dr Michał Laszczkowski z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

Dotychczas z terenu cmentarza wywieziono 300 ciężarówek zmielonych samosiejek. W tym roku wyciętych zostanie ponad 700 drzew, które są chore lub złamane. Przeprowadzone zostaną również renowacje wybranych nagrobków.

Odnowiono też pomniki rodziny Landauów, Bergsonów, Szancerów, Fajanów, Lesserów i Londonów. Prace wykonała fundacja, która otrzymała na ten cel 100 mln złotych od Ministerstwa Kultury zarządzanego przez Piotra Glińskiego na ratowanie żydowskiego cmentarza. Zgodę wyraził też parlament.

– Przeprowadziliśmy ekspertyzy stanu drzewostanu oraz inwentaryzację części drzewostanu na cmentarzu, kontynuowane będzie oczyszczanie terenu z krzewów i samosiejek. W 2019 r. planujemy odrestaurować grożący zawaleniem mur oporowy naprzeciwko wejścia na cmentarz oraz przygotować projekty renowacji murków oporowych w alei Głównej i przeprowadzić prace konserwatorskie przy kolejnych nagrobkach – mówi Michał

Co sądzicie o takiej polityce państwa polskiego względem Żydów?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!