Gospodarka Wiadomości

Ministerstwo Energii przyjrzy się importerom węgla

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Resort finansów zgodził się udostępnić Ministerstwu Energii dane skarbowe dotyczące importerów węgla kamiennego – informuje „Puls Biznesu”.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski w piśmie do szefowej ministerstwa finansów Teresy Czerwińskiej zwrócił się o przekazywanie jego resortowi informacji dotyczących eksportu oraz importu węgla kamiennego, brunatnego, koksu, gazu ziemnego, ropy naftowej i innych paliw.

W uzasadnieniu Tchórzewski napisał, że „resort energii nie ma dziś dostępu do pełnych danych pozwalających poznać rzeczywistą skalę takiego handlu”.

Żeby oczekiwania Ministerstwa Energii zostały zrealizowane, resort finansów musiałby dokonać odpowiednich zmian ordynacji podatkowej – zdaniem dziennika jest gotowy to zrobić.

Rozmówca gazety z firmy handlującej węglem ocenia, że przyczyną wzmożonego zainteresowania resortu energii jest znaczący poziom importu. – W latach 2013-2014, kiedy import węgla też był duży, były przymiarki do wprowadzenia koncesji na obrót węglem – wskazuje.

Wstępne dane Eurostatu za ubiegły rok wskazują, że dziś do Polski trafia 19,7 mln ton węgla rocznie. To rekord. Większość surowca pochodzi z Rosji.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!