Wiadomości

Minister zdrowia wyjaśnia, kiedy nastąpi powrót obostrzeń

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po weekendowych imprezach, z których najgłośniejsze były tańce na zakopiańskich Krupówkach, przedstawiciele rządu nie wykluczają powrotu do wcześniejszych restrykcji.

Na konferencji prasowej minister zdrowia został zapytany, jaka liczba dziennych zakażeń będzie granicą, po której wrócimy do najsurowszych obostrzeń.

Gdzie granica w liczbie zakażeń?

– Będziemy posługiwali się średnimi tygodniowymi. W tej chwili średnia tygodniowa nie przebiła 6 tys. przypadków, więc jest jeszcze przestrzeń do średniej w postaci 10 tys. – wskazywał szef MZ.

Odnosząc się do branż, które miałyby zostać zamknięte w pierwszej kolejności, Adam Niedzielski przekazał, że „naturalna jest kolejność, z jaką otwierano poszczególne sektory gospodarki”. – Ale nie chciałbym teraz przesądzać, co to dokładnie będzie – dodał.

Minister zdrowia podkreślił, że dzienna liczba zachorowań nie jest jedynym parametrem, który będzie decydujący ws. przywracania obostrzeń.

– W tej chwili mimo rosnącej liczby zachorowań bardzo dynamicznie maleją zgony, bo spadek tygodniowej liczby zgonów jest więcej niż 10-procentowy – mówił.

– Patrząc na sytuację w sektorze szpitalnym, czyli łóżek, które są przeznaczone na walkę z COVID-19, mamy dosyć komfortową sytuację, bo zajętość jest rzędu 12-13 tys. łóżek, a mamy infrastrukturę na poziomie mniej więcej 26 tys. łóżek; jest duży bufor bezpieczeństwa – podkreślił.

– Będziemy monitorowali wszystkie te trzy parametry i podejmowali wtedy decyzje – dodał Niedzielski.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!