Wiadomości

Minister zdrowia: Jest szansa na to, że pierwsze szczepionki w Polsce pojawią się jeszcze w tym roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Trzeba mówić o tym otwarcie, trzecia fala koronawirusa jest realnym ryzykiem – podkreślił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Zachęcił do poddania się szczepieniom przeciwko COVID-19.

– Niezależnie od tego, kiedy szczepionka do nas trafi, najważniejszym wyzwaniem jest przekonanie wszystkich do tego, żeby się szczepili. To nie jedno, a 31 mln wyzwań, bo tylu jest dorosłych obywateli w Polsce – powiedział minister, przedstawiając Narodowy Program Szczepień.

Dodał, że „jest szansa na to, że pierwsze szczepionki w Polsce pojawią się jeszcze w tym roku”.

– Dzięki interwencji pana premiera na Radzie Europejskiej posiedzenie komisji, która dopuszcza szczepionkę na rynek europejski odbędzie się wcześniej. Co to oznacza? Oznacza to, że być może nawet w tym roku będziemy mieli szansę taką, że pojawią się pierwsze dawki szczepionki na polskim rynku, oczywiście, o ile producent będzie w stanie efektywnie zarządzić łańcuchem logistycznym i dostarczyć je na rynek polski – przekazał Niedzielski.

Stwierdził, że to przyspieszenie w dostarczaniu szczepionki na polski rynek jest wyzwaniem, ale „jesteśmy gotowi”. Według wcześniejszych zapowiedzi posiedzenie Europejskiej Agencji Leków miało odbyć się 29 grudnia. Zapewnił, że „po 15 stycznia będzie można umawiać się na konkretne terminy szczepień, m.in. przez infolinię”.

Zwrócił uwagę na to, że „z epidemią nie wygra sam rząd, to wspólne przedsięwzięcie”.

– Bądźmy wszyscy ambasadorami szczepień, ale w oparciu o dowody naukowe i obiektywne badania – zaapelował Niedzielski.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!