Wiadomości

Minister środowiska: Będzie zakaz strzelania do ciężarnych loch

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że wyda rozporządzenie dot. zakazu strzelania do loch spodziewających się małych.

– Będzie zakaz strzelania do ciężarnych loch. Rozporządzenie w tej sprawie zostanie wydane jutro, aby nie było żadnych wątpliwości (..) Nie ma żadnego nakazu, ani zalecenia strzelania do loch ciężarnych (dzików), ale żeby nie było wątpliwości, zamierzam wydać zalecenie, by myśliwi nie strzelali do loch ciężarnych i do tych, które prowadzą młode – poinformował Henryk Kowalczyk.

Podczas czwartkowego spotkania prezydent Andrzej Duda zwrócił się do ministra środowiska Henryka Kowalczyka o rozważenie wyłączenia z odstrzału wysokoprośnych loch. Wzmożone polowania na dziki mają odbyć się 12, 19 i 26 stycznia.

– Nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce. To po pierwsze. Nie było żadnego zarządzenia, rozkazu dot. wybijania dzików. Plan jest nakreślony jak co roku, na ten rok, na ten sezon łowczy, bo on jest tak nakreślany, sezon trwa od 1 kwietnia do końca marca i na ten sezon 2018/2019 zaplanowane pozyskanie 185 tys. dzików. To znaczy zabicie, co w porównaniu z poprzednimi latami, średnio tak 240-250, ponad 300 tys. jest i tak kwotą dużo mniejszą niż w poprzednich latach. Do tej pory zastrzelono 168 tys. dzików. Być może do końca sezonu będzie to jakieś 30 tys. Czyli do końca marca –zaznaczył minister środowiska na antenie TVN24.

Czytaj też:

Prezydent zwrócił się do ministra środowiska o rozważenie wyłączenia z odstrzału wysokoprośnych loch

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!