Wiadomości

Minister rodziny: Wypłaty świadczenia 500+ na pierwsze dziecko już w lipcu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Pierwsze wypłaty świadczenia 500+ na pierwsze dziecko – bez kryterium dochodowego – powinny nastąpić jeszcze w lipcu – oceniła w poniedziałek w Katowicach minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Wnioski o to świadczenie drogą elektroniczną będą przyjmowane od 1 lipca, papierową – od 1 sierpnia. W poniedziałek we wszystkich regionach resort rodziny rozpoczął akcję informacyjną na temat rozszerzonego programu “Rodzina 500+”.

– Chcemy obalić mit, jakoby chcielibyśmy wypłaty dokonać w październiku. Nie, rządowi premiera Mateusza Morawieckiego bardzo zależy na tym, żeby wypłaty nastąpiły w miarę możliwości jak najszybciej. Jestem przekonana, że nasze samorządy będą się o to starały – powiedziała w Katowicach minister, deklarując, iż zamierza odwiedzić gminę, której samorząd jako pierwszy wypłaci świadczenie.

– Jestem przekonana co do tego, że będą (w lipcu) pierwsze wypłaty, ponieważ wiem, że samorządy są na to gotowe – tak było 3,5 roku temu, tak było co roku, więc jestem przekonana, że pierwsze wypłaty będą. 1 lipca pieniądze będą na koncie samorządów na pewno – zapewniła Bożena Borys-Szopa, podkreślając, iż rządowi zależy na szybkiej i płynnej realizacji programu.

Zaapelowała, by rodzice nie czekali ze składaniem wniosków o świadczenie do sierpnia, ale składali je w miarę możliwości drogą elektroniczną już od początku lipca. – Wówczas jest szansa, że już w lipcu pierwsze pieniądze trafią do rodzina, a pamiętajmy o tym, że przed nami wakacje, więc na pewno nowe 500 zł bardzo się przyda – mówiła minister.

Borys-Szopa przypomniała, że według nowych zasad, od 1 lipca świadczenie 500+ będzie przysługiwało na każde dziecko do 18 roku życia, bez kryterium dochodowego. Dotąd środki były przekazywane na drugie dziecko, zaś uzyskanie środków na pierwsze było uzależnione od dochodu w rodzinie. Teraz środki otrzyma dodatkowo ponad 6,8 mln dzieci. Wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln polskich rodzin.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!