Wiadomości

Minister Niedzielski zabrał głos w sprawie trzeciej dawki szczepionki i spodziewanych obostrzeń

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Przy wprowadzaniu ewentualnych obostrzeń covidowych, kraj zostanie podzielony na strefy, na poziomie powiatów – poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Minister poinformował również o wpływie poziomu wyszczepienia na zakres obostrzeń, a także o ewentualnej trzeciej dawce szczepienia przeciwko COVID-19 oraz rozwoju czwartek fali epidemii.

Minister zdrowia był pytany o plany rządu dotyczące wprowadzania ewentualnych obostrzeń covidowych.

Niedzielski potwierdził, że tak, jak podczas poprzednich fal zachorowań, brany pod uwagę jest podział kraju na strefy: zieloną, żółtą i czerwoną. Strefy – miałyby być – według niego – definiowane na poziomie powiatów.

– Dlaczego? Dlatego, że patrzymy na poszczególne regiony pod kątem również zróżnicowania poziomu szczepień, bo zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o tym ryzyku, po pierwsze ile będzie zakażeń, po drugie jakie będzie obciążenie lokalnej infrastruktury szpitalnej. Patrząc na to, że w województwach np. powiaty miejskie są o wiele lepiej wyszczepione, a powiaty wiejskie nieco gorzej, to jednak to zróżnicowanie jest o tyle duże wewnątrz województw, że ten poziom definiowania stref, uwzględniający wskaźnik wyszczepienia powinien zejść piętro niżej, a więc na poziom powiatowy – tłumaczył Niedzielski.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!