Wiadomości

Kurdowie domagają się od Rosjan obrony przed Turkami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Ajn al-Arab przed bazą wojsk rosyjskich demonstrowali dziś Kurdowie, którzy domagają się od Rosjan obrony przed wojskami tureckimi, które w ostatnich dniach intensywnie ostrzeliwują cały okoliczny teren z artylerii.

Co więcej, w pobliżu Ajn al-Arab zaobserwowano pojawienie się dodatkowych oddziałów tureckich, w tym pancernych, a także formacji turkmeńskich bojowników. Od kilku dni krążą pogłoski, że Turcja nosi się z zamiarem przeprowadzenia dużej operacji przeciwko kurdyjskim Syryjskim Siłom Demokratycznym (SDF).

Sytuacja jest więc bardzo napięta. Kurdowie mają pretensje, że rosyjscy żołnierze odpowiadają na ostrzał prowadzony przez wojska tureckie, a ich artyleria przeciwlotnicza milczy, gdy na niebie pojawiają się tureckie samoloty i drony.

Jeszcze intensywniej bombardowane są przez wojska tureckie okolice miasta Tall Tamr (w prowincji Hasaka). Pojawiła się przy tym ciekawa informacja: ponoć Amerykanie ewakuowali bazę Tall Bajdar, leżącą na wschód od miasta Tal Tamr. Kurdowie w tej sytuacji zwrócić się mieli z apelem do Rosjan, by ci powstrzymali Turków.

Generalnie, po tym, co stało się w Afganistanie, Kurdowie stracili resztki zaufania do Amerykanów i w większym stopniu swe nadzieje zaczęli pokładać w Rosjanach. Do niedawna to Amerykanie byli ich głównym protektorem, jednak ta sytuacja ewidentnie odchodzi w przeszłość…

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!