Wiadomości

Minister Moskwa o zakazie sprzedaży aut spalinowych od 2035 r.: Dla nas nie do przyjęcia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wprowadzenie zakazu sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 r., co proponuje Komisja Europejska w swoim planie osiągnięcia neutralności klimatycznej, jest dla Polski nie do przyjęcia; ani rynek, ani społeczeństwo nie jest na to gotowe – oświadczyła w Luksemburgu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

– Nie jesteśmy dziś na to gotowi, nikt nie jest gotowy; rynek nie jest gotowy, żeby zaakceptować rok 2035 jako datę zakazu sprzedaży aut z silnikiem spalinowym. Sprzeciwiamy się tej propozycji – powiedziała Moskwa przed rozpoczęciem spotkania ministrów środowiska państw UE. Jak podkreśliła, „nie ma obecnie możliwości, by mówić o konkretnych datach”.

– Dopóki nie będziemy mieli na rynku aut, które mogą przejechać przykładowo 1000 km bez konieczności zatrzymywania się po drodze na dwie godziny, żeby doładować akumulatory, społeczeństwo nie zaakceptuje takich pomysłów – wskazała szefowa polskiego resortu.

– Oprócz tego musimy mieć przystępne ceny, pełną infrastrukturę, co jest wyzwaniem dla każdego kraju. Możemy zadeklarować, że mamy takie ambicje, ale nie jesteśmy w stanie zdecydować o żadnej konkretnej dacie. Każda data, którą byśmy dziś wyznaczyli, byłaby iluzją. 2035 r. nie jest datą możliwą do zaakceptowania przez Polskę. Wiem, że wiele krajów podniesie dziś tę kwestię – dodała minister Moskwa.

Poinformowała też, że jednym z tematów wtorkowych rozmów ministrów będzie reforma europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 – ETS.

– Dla Polski kluczowym zagadnieniem jest obecnie reforma ETS. Mamy teraz na stole reformę systemu kontroli ETS. Istniejący obecnie system (kontroli ETS) jest iluzją, mówiąc wprost – nie działa. Nigdy nie został użyty – oceniła szefowa polskiego Ministerstwa Środowiska.

Minister podkreśliła, że „nowa propozycja zakłada skrócenie okresu, w którym przeprowadzana jest kontrola i zmianę kryteriów, które spowodują jej uruchomienie”.

– Jest to propozycja akceptowalna. Podobnie jak propozycja Parlamentu Europejskiego, który chce wykluczenia instytucji finansowych z rynku (ETS) – dodała.

– Biorąc pod uwagę, że istniejący ETS nie działa, jako Polska nie możemy zaakceptować rozszerzenia go na sektor transportu i budownictwa – zastrzegła.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!