Wiadomości

Min. Niedzielski poinformował o obostrzeniach po 17 stycznia i powrocie uczniów do szkół

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zdecydowaliśmy, że krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III w szkołach podstawowych. Wszystkie pozostałe obostrzenia zostaną utrzymane – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Sytuacja w Polsce, w ostatnim czasie, wygląda stabilnie. Nie ma drastycznego skoku zachorowań czy dynamicznego wzrostu zgonów i obłożenia szpitalnego – stwierdził minister Adam Niedzielski, który zwrócił uwagę, że w Europie ma miejsce trzecia fala pandemii i z wielu krajów dochodzą informacje o znacznym wzroście liczby zakażeń.

– Poziom zajętości łóżek szpitalnych czy respiratorów waha się poniżej 50 proc. W przypadku łóżek mamy bardzo duży bufor bezpieczeństwa. Hospitalizacji na wczoraj było niecałe 17 tys. – poinformował szef resortu zdrowia.

– Mamy sytuację niejednoznaczną – na zewnątrz impulsy wskazujące na rozwój trzeciej fali pandemii w Europie, a z drugiej strony stabilną sytuację w Polsce – dodał minister Niedzielski.

– Ważąc wszystkie za i przeciw oraz opierając się na modelach prognostycznych doszliśmy do wniosku, że krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach 1-3 – poinformował minister zdrowia.

– Musimy ważyć z jednej strony ryzyko pandemiczne, a z drugiej koszty tego, że najmłodsze dzieci nie chodzą do szkoły. Szkody z nieprzebywania uczniów z klas 1-3 w grupie rówieśniczej, nie równoważą w naszej ocenie ryzyka pandemii – dodał Adam Niedzielski.

– Odbyliśmy szereg konsultacji, w tym z Radą Konsultacyjną ds. Bezpieczeństwa w Edukacji, w której skład wchodzą dyrektorzy wybranych szkół, kuratorzy, eksperci i wirusolodzy. Opracowaliśmy zalecenia i wytyczne do zastosowania dla klas 1-3 – dodał z kolei szef resortu edukacji Przemysław Czarnek.

– Mam pełne przekonanie, że jesteśmy najlepiej jak to możliwe przygotowani do powrotu dzieci z klas 1-3 do szkół. Dziękuję wszystkim za konsultacje, za to, że wkładają tyle wysiłku w to, aby nauczanie było jak najbardziej bezpieczne – podkreślił minister Czarnek.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!