Wiadomości

Miliony od gdańskiego samorządu dla fundacji prominentnego działacza PO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od 2015 r. samorząd miasta Gdańsk przekazał 4,91 mln zł „Fundacji Gdańska”, której prezesem jest Jacek Bendykowski, prominentny polityk Platformy Obywatelskiej na Pomorzu, który przez trzy kadencje (do 2018 r.) był szefem klubu radnych PO w sejmiku pomorskim – informuje porta TVP Info.

Fundacja Gdańska, założona przez miasto Gdańsk i Pomorską Izbę Przemysłowo Handlową, ma na celu „opieranie wszechstronnego rozwoju społeczności lokalnej, edukacji i kultury fizycznej, a zwłaszcza działalności społecznej, informacyjnej, kulturalnej, naukowej, oświatowej i sportowej na rzecz rozwoju demokracji lokalnej oraz zbliżenia społeczności lokalnych państw Europy, w szczególności regionu Morza Bałtyckiego i miast hanzeatyckich.”

Jak ustalił portal TVP Info, od początku 2015 r. Fundacja otrzymała od gdańskiego samorządu 4,91 mln zł jako wynagrodzenie za realizację 81 zleceń. W 2015 r. było to 13 zleceń na ogólną sumę 1 mln 052 tys. zł, w 2016 r. 16 zleceń na 750 tys. zł, w 2017 r. 23 zlecenia na 1 mln 744 tys. zł i w 2018 r. 19 zleceń na 911 tys. zł. w 2019 r. jak dotąd rozliczono 10 zleceń, za które ratusz przelał na konto fundacji 451 tys. zł.

Tak na przykład 24,6 tys. miasto gdański samorząd zapłacił za promocję miasta podczas potańcówki retro lub 200 tys. za stworzenie strony internetowej, która ma być encyklopedią Gdańska. Na stronie głównej tejże encyklopedii internautę wita mozaika grafik stanowiących linki do haseł. Ich układ się zmienia, ale bardzo często wyświetla się Donald Tusk, Lech Wałęsa czy Paweł Adamowicz. Prz wielokrotnych próbach nigdy nie pojawiła się natomiast Anna Walentynowicz czy choćby Arend Dickmann, admirał w służbie Zygmunta III Wazy, zwycięzca bitwy pod Oliwą (1627).

Kolejny projekt to wykonanie bądź zakupienie nagrody w postaci prawdopodobnie repliki zabytkowego sekstansu wręczanego jako wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w żegludze (blisko 35,5 tys.).

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!