Wiadomości

Milionowe oszustwa na paliwie. Kolejni zatrzymani, w tym “księgowa mafii”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zarzuty uszczuplenia należności publicznoprawnych z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT w obrocie paliwami w kwocie co najmniej 109 mln zł usłyszały dwie osoby zatrzymane przez CBA.

Funkcjonariusze łódzkiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na terenie woj. mazowieckiego i wielkopolskiego dwie kolejne osoby (kobietę i mężczyznę) związane z zorganizowaną grupą przestępczą trudniącą się w uszczupleniach należności skarbu państwa w związku z obrotem paliwami. Grupa działała na terenie Polski w latach 2014-2016.

W toku prowadzonego przez funkcjonariuszy CBA śledztwa ustalono, iż jedna z zatrzymanych osób (kobieta) pełniła rolę tzw. “księgowej mafii” – prowadziła nieformalnie księgowość podmiotów występujących w łańcuchach dostaw paliwa z zagranicy do Polski na polecenie członków grupy przestępczej. Jej działalność przestępcza polegała również na podrabianiu i wypełnianiu deklaracji podatkowych w imieniu tzw. słupów pełniących funkcje kierownicze w spółkach “znikających podatnikach”. Drugi zatrzymany ułatwił organizatorom przestępstwa w znalezieniu osoby formalnie występującej w podmiocie “znikającym podatniku”, który występował w jednym z łańcuchów dostaw paliwa do Polski.

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty uszczuplenia należności publicznoprawnych z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT w obrocie paliwami w kwocie nie mniejszej niż 109 mln zł. Łącznie w śledztwie zarzuty usłyszało ponad 190 osób.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!