Europa Świat Wiadomości

Mike Pompeo oświadczył, że USA są gotowe udzielić Ukrainie pomocy w związku z wyjaśnieniem katastrofy ukraińskiego samolotu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył, że Stany Zjednoczone są gotowe udzielić Ukrainie wszelkiej możliwej pomocy w związku z dzisiejszą katastrofą samolotu pasażerskiego linii Ukraine International Airlines w Iranie, w której zginęło 176 osób – podaje agencja Unian.

Oświadczenie Mike’a Pompeo ukazało się w środę na stronie internetowej Departamentu Stanu. Szef amerykańskiej dyplomacji złożył w nim najgłębsze kondolencje rodzinom ofiar katastrofy. „Stany Zjednoczone kontynuują monitorowanie tego incydentu i są gotowe zaoferować Ukrainie wszelką możliwą pomoc. Stany Zjednoczone wzywają do pełnej współpracy przy jakimkolwiek dochodzeniu przyczyn katastrofy” – oświadczył Pompeo.

Wcześniej premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk zaapelował, by badanie przyczyn katastrofy odbyło się „w najbardziej publiczny sposób”. Szef ukraińskiego rządu powiedział, że strona ukraińska poprosiła władze Iranu o możliwość udziału w wyjaśnianiu przyczyn tragedii.

Prezydent Wołodymyr Zełenski, który przerwał urlop w Omanie, ujawnił, że w środę wieczorem do Iranu wyleci ukraiński samolot z ekspertami oraz zespołem poszukiwawczo-ratowniczym. Według jego słów osoby te będą zaangażowane w dochodzenie, identyfikację ciał Ukraińców zabitych w katastrofie oraz ich przewiezienie na Ukrainę.

Jak informował portal kresy.pl w środę ukraiński Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines rozbił się po starcie z lotniska w stolicy Iranu, Teheranie. Na pokładzie było 167 pasażerów i 9 członków załogi. Nikt nie przeżył. Kontakt z maszyną utracono parę minut po starcie. Według przedstawicieli irańskich służb ratunkowych, maszyna po uderzeniu w ziemię stanęła w płomieniach. Jednak w sieci pojawiło się co najmniej jedno amatorskie nagranie, mające przedstawiać ukraińskiego Boeinga. Widać na nim lecący na dość niskim pułapie samolot, który najprawdopodobniej się mocno się pali i zniża się. Maszyna uderza w ziemię, po czym następuje silna eksplozja. Podawano też, że maszyna wzniosła się na wysokości 2400 metrów, a w pewnym momencie zapalił się jeden z silników.

Początkowo MSZ Ukrainy oficjalnie podawało, za ambasadą Ukrainy w Teheranie, że wyklucza zamach lub atak rakietowy. Jako wstępną przyczynę katastrofy podano awarię silnika. Później jednak z komunikatu usunięto wzmiankę o wykluczeniu zamachu.

Na pokładzie ukraińskiego boeinga znajdowało się 11 Ukraińców, w tym 9 członków załogi, a także 82 obywateli Iranu, 63 obywateli Kanady, 10 obywateli Szwecji, 4 obywateli Afganistanu, 3 obywateli Niemiec i 3 obywateli Wielkiej Brytanii.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!