Wiadomości

Co dalej z tzw. mieniem bezspadkowym? Izrael wciąż swoje…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ambasador Izraela w Polsce stwierdził na antenie RMF, że Polska zobowiązała się do uregulowania statusu prawnego majątku ofiar Holokaustu, podpisując Deklarację terezińską w 2009 r.

– To ma swoje ramy, bo w końcu Polska podpisała Deklarację terezińską w 2009 roku i w tej deklaracji mówi się o tym, że każdy kraj, gdzie są takie sprawy majątkowe, musi to rozwiązać. Kto to rozwiąże? Myślę, że w końcu każdy kraj będzie to prowadził nie z państwem Izrael, ale z organizacjami żydowskimi — powiedział Ben Zvi.

Alexander Ben Zvi dopytywany dlaczego Polska miałaby oddawać zagranicznym organizacjom majątek polskich Żydów, którzy zginęli podczas II wojny światowej odpowiedział, że „trzeba spokojnie usiąść do rozmowy”.

– Pan mówi o technicznych rozwiązaniach. W niektórych krajach władza dogadywała się np. z gminami żydowskimi w tych państwach. To jedno z rozwiązań. Pan mówi: „musimy oddawać komuś z zagranicy”. To już drugi etap. Najpierw trzeba spokojnie usiąść do rozmowy — mówił ambasador Izraela.

Nikt nie mówi: „zapłaćcie za Holokaust” (…) Możemy znaleźć rozwiązanie. Nie wiem jakie będzie rozwiązanie. Można się dogadać, że wszystko, a można, że nic. Ale musimy najpierw zacząć — dodał.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!