Wiadomości

Migranci zostali zatrzymani, gdy próbowali dostać się do Niemiec.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zatrzymani w drodze do Niemiec…

Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 10 cudzoziemców, którzy nie posiadali przy sobie dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce oraz usiłowali niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Razem z nimi zatrzymano 2 osoby, które pomagały im w popełnieniu przestępstwa.

W piątek (17 marca) funkcjonariusze z Placówki SG w Zgorzelcu zatrzymali do kontroli drogowej, na jednej z dróg prowadzących do granicy z Niemcami (powiat zgorzelecki), samochód osobowy na polskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą pojazdu był 56-letni obywatel Ukrainy, który jak się okazało pomagał 4 obywatelom Afganistanu dostać się z Polski do Niemiec. Z oświadczeń cudzoziemców wynikało, że dotarli do Polski w marcu br. i chcieli od razu przedostać się do Niemiec. Szybki przejazd na tej trasie miał zapewnić im za 1500 dolarów zatrzymany Ukrainiec. Cudzoziemcy posiadali afgańskie paszporty, jednak nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium Polski oraz do przekraczania granicy państwowej. Zostali zatrzymani, zastosowano wobec nich środki alternatywne. Natomiast obywatel Ukrainy, który przyznał się do udzielania pomocy w przekroczeniu wbrew przepisom granicy Polski 7 cudzoziemcom pochodzenia arabskiego (m.in. 4 obywatelom Afganistanu) dobrowolnie poddał się karze 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 3 lat próby. Ponadto otrzymał karę grzywny w wysokości 6 tys. zł oraz przepadek korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa w kwocie 1500 dolarów.

Funkcjonariusze SG ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku, którzy także prowadzą rutynowe kontrole mające na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji, w sobotę (18 marca) z kolei na jednej ze słubickich ulic zatrzymali samochód osobowy na niemieckich numerach rejestracyjnych. Kierował nim 52-letni obywatel Iraku, który udzielał pomocy 6 obywatelom Afganistanu w niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej. Cudzoziemcy posiadali afgańskie paszporty, jednak nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium Polski oraz do przekraczania granicy państwowej. Afgańczyków zatrzymano za usiłowanie przekroczenia granicy z Polski do Niemiec bez wymaganych dokumentów. Przyznali się do zarzucanego im czynu i skorzystali z prawa do dobrowolnego poddania się karze. Wszyscy otrzymali kary 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 1 roku. 52-latek, kierowca pojazdu, został zatrzymany za udzielenie pomocy 6 migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej z Polski do Niemiec. Trwają dalsze czynności wobec zatrzymanego obywatela Iraku. Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami obywatelowi Iraku grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

/Straż Graniczna/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!